Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Kıraç: Kendimi evimde hissediyorum

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, meslek hayatının üçte ikisinin Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da geçtiğini belirterek, "Kendimi evimde hissediyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 3.6.2013
İçişleri Bakanlığı'nın son valiler kararnamesiyle Diyarbakır'a atanan Vali Mustafa Cahit Kıraç, görevine başladı. Kıraç, göreve başlar başlamaz ayağının tozuyla valilik makamında ilk olarak SABAH Güney'e konuştu. Diyarbakır, Şırnak, Ağrı, Elazığ, Erzurum gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yaptığını hatırlatan Vali Cahit Kıraç, "Neredeyse mesleki hayatımın üçte ikisi bu bölgede geçti. Bu nedenle ben buranın yabancı değilim. Bu bölgenin de bir çocuğuyum. Evime geldim" diye konuştu.

SURLAR UNESCO'YA GİRMELİ

Diyarbakır'ın, sahabeler, evliyalar, kültürler ve peygamberler şehri olduğunun altını çizen Vali Kıraç, şöyle dedi: "Diyarbakır'ın bu özelliklerini gün yüzüne çıkarmak için büyük gayretler var. Ama bu özellikler bütün dünyada tam olarak bilinmiyor. Diyarbakır'ın bu yüzüyle ve kimliğiyle anılması için hep beraber büyük bir gayretle çalışacağız. Bunu yakın bir zaman içerisinde göstermemiz gerekiyor. Diyarbakır en çok sahabenin bulunduğu şehirlerden biridir. 12 bin yıllık tarihi olan, tarım ve sanayi şehri olan bir kentteyiz. En çok peygamberler türbesi olan bir kentte görev yapacak olmam beni mutlu ediyor. Diyarbakır surlarını UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dâhil etmemiz için hep birlikte çalışacağız. Diyarbakır'ı bu özellikleriyle tanıtacağız."

DİYARBAKIR BARIŞ ŞEHRİDİR

Diyarbakır'a kavga, kan, gürültünün yakışmadığını belirten Vali Cahit Kıraç, "Diyarbakır bir barış şehridir. Çözüm sürecinin lideri bir şehirdir. Bizim artık kanla, kavgayla gürültüyle, katliamla uğraşmamamız gerekiyor. Bunlar hep geride kaldı. Geride kalması lazım. Az gelişmiş ülkelerin yöneticileri geçmişle ilgilenirler. Gelişmiş ülkeler geleceğe bakar. Biz geleceğe bakacağız. Biz bir kültür şehriyiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür. Dolaysıyla bu coğrafyanın ürettiği kültür değerlerine bakarak bu insanlarla geleceğe odaklanmamız lazım. Geçmişi hatırlamaya gerek yok. Onlar geçmişte kaldı. Diyarbakır'ın potansiyelini kullanması gerekiyor. Üzerindeki küllerinden arınması gerekiyor" dedi.

Yatırımlar hızlanacak

Diyarbakır'da hükümetin başlattığı yatırımlara dikkat çeken Kıraç, "Henüz göreve yeni başladım. Hükümetin şu an Diyarbakır'da başlattığı ciddi anlamda büyük yatırımları var. Köprülü kavşaklar, çevre yolları, yeni havaalanı, stadyum gibi büyük yatırımlarla ilgili bir ön toplantı yaparak, bilgi aldım. Bunların hızlandırılması ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulması amacıyla çalışmalara koyulduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Kıraç: Kendimi evimde hissediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN