Sokak eylemlerinin faturası ağırlaşıyor

Gezi Parkı protestosunun Adana'da faturası ağır oldu. Önüne gelen her şeyi kırıp döken göstericilerin yarattığı zararın 500 bin lirayı aştığı bildirildi. Olayla ilgili 250 kişi gözaltında

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Gezi Parkı olaylarının ülke geneline yayılan protesto eylemlerine Adanada katıldı. Kent genelinde devam eden gösterilerde polislerle karşı karşıya gelen eylemciler, ortalığı adeta savaş alanına çevirdi. Son üç gündür Atatürk Caddesi ve Sular Yolu'nda devam eden eylemlerde polis araçları taşlandı, işyerlerinin, bankaların, ATM'lerin camları kırıldı, orta refüjlerdeki ağaçları aydınlatan lambalar tahrip edildi, yön levhaları ve ağaçlar yerinden söküldü. Pazar günü yapılan eylemlerde 120'si çocuk 370 kişi gözaltına alınırken, çocuklar işlem yapılmadan ailelerine teslim edildi. Öte yandan Vali Konağı'na saldırmak isteyen bir grup polis tarafından etkisiz hale getirildi.

KIRIP DÖKTÜLER

Hafta sonu Atatürk Parkı'nda toplanan göstericilerin slogan atarak yürümek istemesine polisten izin çıkmayınca çılgına dönen grup ortalığı savaş alanına çevirdi. Bununla yetinmeyen göstericiler polise taş ve havai fişeklerle saldırdı. Polisler ise göstericilere önce tazyikli su ardından biber gazı ile müdahale etti. Olaylar sırasında önüne gelen her şeye zarar veren göstericiler, kaldırım taşlarını sökerek yol ortasına yığdı. Polis panzerlerine bu taşları atan göstericiler, tazyikli su ve biber gazından kaçarken, önlerine çıkan her şeyi kırıp döktü. Göstericiler, toplu taşıma durakları, bankalara, trafik lambalarına, aydınlatma lambalarına zarar verdi.

VALİ KONAĞI'NA SALDIRI

Ağaç kesilmesine karşı çıkıp çevreyi koruduğunu söyleyerek korsan eylem yapan göstericilerin ağaçları söküp atmalarına sinirlenen vatandaşlar, demokratik haklarını kullanarak sadece eylem yapmak isteyen insanların arasına art niyetli ve ülkenin içinde bulunduğu barış sürecine karşı çıkmak isteyen kişilerin sızdığını belirterek, "Bir yandan Gezi Parkı'ndaki ağaçlar kesilmesin diye eylem yapacaksınız, diğer yandan ağaçları sökeceksiniz. Bu eylemler masum değil. Göstericilerin arasında art niyetli insanların sayısı hızla artmaya başladı. Yeşili savunan insanlar böylesine yakıp yıkmaz, kırıp dökmez" diye konuştu. Bu arada Gazipaşa Bulvarı üzerinde eylem yapan göstericilerden bir grup Vali Konağı'na saldırmak istedi ancak polis etkisiz hale getirdi.

COŞ: BARIŞÇIL GÖSTERİLER İÇİN MERKEZ PARK KULLANILABİLİR
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, başvuru yapıldığı takdirde barışçıl gösteriler için Merkez Park'ın kullanılabileceğini söyledi. Vali Coş, "Güvenlik güçlerimiz gerekli tedbirleri alıp oradakilerin de güvenliğini sağlamak kaydıyla arzu eden vatandaşlarımızın barışçıl gösterilerine imkân sağlayacak. Ancak böyle taşkınlık yapan, ortalığa zarar veren, bulduğu her şeyi yıkan, deviren, yakan, kıran bir anlayışa müsaade etmek mümkün değil. Adana beyaz bir kumaştır. Toplu iğne başı kadar da olsa siyah leke hemen göze çarpar. Bu yüzden biz hiç leke olsun istemiyoruz. Herkesi sağduyulu yaklaşmaya ve özverili davranmaya davet ediyorum" dedi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI
Emniyet yetkilileri, 2 gün sonunda 120'si çocuk 370 kişinin gözaltına alındığını, çocukların işlem yapılmadan ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Kayıtlara göre göstericiler 1 polis otosu, 1 belediye otobüsü, 2 motor, vatandaşa ait 12 otomobil, otobüs durakları, reklam panoları, aydınlatma direkleri, ağaçlar, kaldırımlar, çöp bidonları, MOBESE kameraları, trafik ışıkları, ATM'ler ile 65 işyerine zarar verdi. Yetkililer, maddi hasarın yaklaşık 500 bin lira olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak eylemlerinin faturası ağırlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN