Kan davasına ağır müebbet

Giriş Tarihi: 5.6.2013

Adana'da kardeşini öldüren kişiden intikam almak için onun babasını öldüren sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. 5 kişi hakkında da 20 yıla kadar hapis istendi

Adana'da kardeşi Kadir Yaltırık'ı (32) öldüren Abdurahman Üçgül'ün babası Sıdkı Üçgül'ü (59) intikam için öldürdüğü ileri sürülen Necmi Yaltırık (37) hakkında" Kan gütme saikiyle ve tasarlayarak öldürme, öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Tutuklu Seyit Ali Çelik, Sebahattin Yaltırık, Süvey Yaltırık ve firari sanıklar Muhyettin ile Mehmet Salih Yaltırık hakkında "öldürme suçuna yardım ile suça teşvik" suçundan dava açıldı.

İLK CİNAYET
İlk cinayet, 9 Nisan 2013 günü gecesi Çukurova ilçesine bağlı Göl Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, yaklaşık 4 ay önce Ersin Yıltırık, Ulaş Özaslan arasında tartışma yaşandı. Darp edildiğini ileri süren Abdurrahman Üçgül davacı oldu. Bu olayın soruşturması devam ederken Üçgül, kendisini darp ettiğini öne sürdüğü Ersin Yaltırık'a kin beslemeye başladı.

YÜZÜNÜ GİZLEDİ
Şüpheli Üçgül, plan yapmaya başladı. Tanınmamak için siyahlar giyinip yüzünü gizleyen, ses çıkmaması için de ayakkabısının üzerine siyah çorap giyen sanık av tüfeği ile Kadir Yaltırık'ın evinin damında onun kuzeni Ersin Yaltırık'ı beklemeye başladı. Bu sırada eve gelen Kadir Yaltırık dama çıktı. Tüfeği ateşleyen Üçgül, Kadir Yaltırık'ı yaraladı ve kaçtı. Talihsiz genç ölürken, yakalanan şüpheli hakkında "tasarlayarak öldürme" suçundan ömür boyu hapis istemi ile dava açıldı.

TABANCA ATEŞ ALMADI

Bu olaydan sonra kardeşinin intikamını almak isteyen Necmi Yaltırık harekete geçti. İddianameye göre Sıdkı Üçgül ile oğlu Mehmet kendilerine karşı taraftan saldırı olduğunu ileri sürerek 29 Nisan 2013 tarihinde Fatih Karakolu'na sığındı. Bu sırada Sebahattin ve Süvey müştekilerin karakolda olduğunu haber verdi. Necmi, Mehmet Salih, Seyit Ali ile birlikte karakolun yakınında beklemeye başladı. Necmi Yaltırık, sigara içmeye çalışan Abdurahman Üçgül'ü öldürdü, Mehmet'e de tabancayı doğrulttu. Ancak tabanca ateş almadı.

DAVA AÇILDI

Olaya adı karışan Muhyettin ve Mehmet Salih Yaltırık kaçarken, diğer şüpheliler yakalandı. Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, Necmi Yaltırık hakkında "Kan gütme saikiyle ve tasarlayarak öldürme, öldürmeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açarken, diğer şüpheliler hakkında da "Öldürme suçuna yardım ve suça teşvik" ten 13 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıklar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan davasına ağır müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN