Adana'yı sarı örtü kapladı

Giriş Tarihi: 6.6.2013

Çukurova bölgesinde son yıllarda ekimi artan ayçiçeğinin açmaya başlamasıyla birlikte Adana ve çevresi adeta sarı gelinlik giydi

Çukurova bölgesi son yıllarda ekimi artan ayçiçeğinin açmaya başlamasıyla sarıya büründü. Papatyagiller familyası üyelerinden biri olan ayçiçeği, ekonomik değeri yüksek olan bir bitki olduğu için dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde tarımsal üretimde önemli bir yer tutuyor. Türkiye'de daha çok ılıman bölgelerde yetişen ayçiçeği, Adana ve çevresinde mayıs ayında yapraklarını açmasıyla tarımsal alanları sarıya bürüyor.

ÇİFTÇİ ÇOK SEVDİ
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, çiftçinin son yıllarda en çok sevdiği ürünün ayçiçeği olduğunu söyledi. Türkiye'de ayçiçeği ekim alanının geçen yıl azaldığını belirten Girmen, Adana'nın 5 milyon 930 bin dekar olan toplam tarım alanının yaklaşık 400 bin dekarında ayçiçeği yetiştirildiğini kaydetti. Girmen, geçen yıl 1 milyon 200 bin ton olan toplam üretimin 108 bin 220 tonunun Adana'dan karşılandığını ifade etti.

ARTIŞ BEKLENİYOR

Adana'da bu yıl üretimde artış beklediklerini dile getiren Girmen, "Sarıçam ilçesinde 98 bin dekar, İmamoğlu'nda 53 bin dekar alanda ayçiçeği üretimi yapılıyor. Ülkemizde ayçiçeğinin kilogram fiyatı 2011 yılında 1,15 liradan geçen yıl 1,34 liraya çıktı. Ayçiçeği, 2012 yılında, yağlı tohumlar içerisinde fiyat artışıyla 5. sırada yer aldı. Türkiye'de bir önceki yıla oranla tahıl ürünlerinde artış oldu. Yağlı tohumlardan ayçiçeği üretimi son yıllarda Adana'da artıyor. Bu yıl üretimin yüzde 9,5 oranında artışla 1 milyon 500 bin ton olmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'yı sarı örtü kapladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN