Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı terleyenlerde özgüven eksikliği

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. İrfan Kaya "Aşırı terleme özgüven eksikliğine neden olup sosyal hayatı kısıtlayabilir" dedi

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte aşırı terleme problemlerine karşı uzmanlar çeşitli tedavi yöntemleri konusunda bilgi vererek, önerilerde bulundu. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Kaya terlemeyi vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini koruyan, vücut ısısını ayarlayan fizyolojik bir olay olarak tanımladı.

STRES TERLEMEYİ ARTIRIYOR

Terle birlikte vücuttaki bazı zararlı maddeler ve tuzun atıldığını anlatan Prof. Dr. Kaya, "Ter salgısı ter bezleri tarafından üretilir, ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı terleme ortaya çıkar. Aşırı sıcak, fiziksel aktiviteler ve stres gibi etkenler terlemeyi artırır. Altta yatan diabeti hipertiroidi gibi bir sistemik hastalığın olmadığı, tıp dilinde 'idiyopatik veya esansiyel hiperhidroz' olarak adlandırdığımız aşırı terleme durumu ter bezlerinin sempatik sinir sistemi tarafından aşırı uyarılmasının sonucunda ortaya çıkar. Özellikle avuç içi, ayak tabanları ve koltukaltlarında normalin 30-40 katı aşırı terleme meydana gelir. Yakınmalar genellikle çocukluk çağında veya ergenlik döneminde başlar" dedi. Havaların ısınması ile yaz aylarında daha da belirginleşen aşırı terlemenin, kişinin sosyal ve iş yaşamında sorunlar yaşamasına neden olabileceğini anlatan Kaya, "Sürekli ıslanan giysiler ve kimi zaman bakteri, mantar çoğalmasına bağlı rahatsız edici koku nedeniyle sosyal çekingenlik gelişebilir. Aşırı el terlemesi varlığında yazı yazmak, tokalaşmak sorun haline gelebilir. Aşırı terleme özgüven eksikliğine neden olup sosyal hayatı kısıtlayabilir. Bu yüzden özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir" diye konuştu.

Botoks son derece yaygın
Terlemeyi azaltan krem ve tablet formların bazı kişilerde yetersiz kaldığını bu yüzdende farklı tedavi yöntemleri uygulandığını anlatan Kaya, "Bu aşamada hastalarımıza enjeksiyon yoluyla yapılan botoks tedavisi uyguluyoruz. Botoks enjeksiyonları da antikolinerjik etki ile 6-9 ay arası kişilerde terlemeyi önlüyor. Son yıllarda çok tercih ediliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı terleyenlerde özgüven eksikliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN