Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçiler Mersin'e geldi

Benelux (Belgie-Nederland-Luxemburg) Birliği ülkelerinden Lüksemburg ve Belçika'nın Türkiye büyükelçileri, ticari ilişkileri geliştirmek için Mersin'de çeşitli incelemeler de bulundu

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Benelux (Belgie-Nederland-Luxemburg) birliği ülkelerinden Lüksemburg'un Türkiye Büyükelçisi Arlette Conzemius ile Belçikalı meslektaşı Pol De Vitte, iş dünyasıyla buluşmak ve karşılıklı ticareti geliştirmek için Mersin'e geldi. Konuk büyükelçiler, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ı makamında ziyaret ederek, yapacakları işbirliği hakkında bilgi verdi.

YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, her iki ülkenin yatırımcılarını beklediklerini belirterek, "Türkiye'nin 2023 hedefinde en önemli lojistik ve dış ticaret kentlerinden biri Mersin'dir. İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en büyük 2'nci limanına sahibiz. Geçtiğimiz yıl dış ticaret toplamımız yaklaşık 25 milyar dolardı. Türkiye'nin hali hazırdaki en büyük ikinci serbest bölgesi de sınırlarımız içerisinde. Serbest bölgenin geçtiğimiz yıl doğrudan ticaret ve üretim toplamı 3 milyar 800 milyon dolar" dedi.

İLİŞKİLER GÜÇLENMELİ
Belçika Büyükelçisi Pol de Witte ile Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius ise, "İki ülkenin temsilcileri olarak burada olmaktan mutluyuz. Dostluk ilişkilerimiz daha da gelişir. Ticari ilişkilerimiz artar" diye konuştu. Elçileri makamında ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da ilişkilerin güçlenmesinden yana olduğunu belirterek, "Atıksu Arıtma Tesisi projesi için merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Yatırım Bankası'ndan 64 milyon avro kredi alarak tesisimizi tamamladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçiler Mersin'e geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN