Kan davalı iki aile barış için el uzattı

Giriş Tarihi: 9.6.2013

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Büyükayrık köyünde 2 yıl önce iki akraba aile arasında başlayan husumet, Vali, Kaymakam ve kanaat önderlerinin sayesinde barışla son buldu

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Büyükayrık köyünde yaşayan Erban aşiretine mensup ve birbirleriyle akraba olan Aydın aileleri arasındaki husumet, Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık, işadamı Mahmut Tatlıdede ve kentin önde gelen kanaat önderlerinin girişimleri sonucu barışla noktalandı. Bundan 2 yıl önce bir kişinin hayatını kaybettiği kavgayla başlayan husumet düzenlenen barış yemeğiyle son buldu.

RESMİ İŞLER KOLAYLAŞSIN

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlanan barış yemeğinde iki aile kucaklaştı. Vali Ahmet Cengiz, "Bu barışa aracılık eden akil insanlar diyebileceğimiz, resmi hiçbir görevi olmayan ama kendisini görevli hisseden başta Mehmet Salih Kılıç bey olmak üzere hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Buradaki kamuda görevli arkadaşlara seslenmek istiyorum. Vatandaşlarımız arasındaki diyalogu bozan koparma noktasına getiren resmi iş ve işlemlerin ivedilikle çözelim" dedi.

KAN DAVASI BÜYÜMEMELİ

Barışın sağlanmasında emeği geçen Mehmet Salıh Kılıç ile Mahmut Tatlıdede, "Bölgemizde nadir de olsa böyle olaylar oluyor. Allaha şükürler olsun başta valimiz, ilçe kaymakamımız ve dostlarımız bizleri yalnız bırakmadı. Barış için elimizden geldiği kadar çaba göstermeye devam edeceğiz. Kan davaları büyümeden girişimlerde bulunarak çözmemiz lâzım. Bu konuda vatandaşlarımızdan destek istiyoruz" diye konuştu. İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ve jandarma yetkilileri de yemeğe katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kan davalı iki aile barış için el uzattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN