Kaplumbağaların çıkışına kolaylık

Mersin'in Erdemli ilçesinde caretta caretta deniz kaplumbağaları üremek için sahile çıkmaya başladı. Kıyıya çıkan carettaların bu yıl daha fazla olduğu görüldü

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Mersin'in Erdemli liçesindeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü sahillerine üremek üzere deniz kaplumbağalarının sahile çıkışları başladı. 22 Mayısta başlayan çıkışların geçen yıla oranla daha fazla olduğu, bu yıl rekor beklendiği bildirildi. Caretta carettaların sahile rahat çıkış yapmalarını sağlaması amacı ile 5 Avrupa ülkesinden gelen 10 öğrenci, ODTÜ personeli ile birlikte sahilde çevre temizliği yaptı.

HALK DUYARLI OLMALI

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş ''Bize gelen talep doğrultusunda öğrencilerimize çevre konusunda teorik ve pratik eğitimler veriyoruz. Bugünde burada Avrupa'dan gelen 10 öğrenciye çevre konusunda eğitim verildi son olarak sahilimizde bulunan kaplumbağa yuvaları sahasını birlikte temizledik. Çevre temizliğine duyarlılık gösteren yerli ve yabancı öğrencilerimize teşekkür ediyor aynı duyarlılığı halkımızdan da bekliyoruz'' dedi.

ÖNEMLİ OLAN KİRLETMEMEK
Avrupalı öğrencileri Mersin'e getiren ve ODTÜ sahilinde çevre temizliğine katılmalarını sağlayan Akdeniz 3'üncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği Başkanı Seyhan Akdoğan da amaçlarının Avrupalı gençlerle birlikte Türk gençlerinin de çevre konusunda farkındalık seviyesinin yükseltilmesi olduğunu söyledi. Akdoğan, sloganlarının ''Temizlemek değil temiz tutmak ve kirletmemek'' olduğunu belirtti.

ÖLÇÜMLER YAPILIYOR
ODTÜ Deniz Kaplumbağaları Projesi sorumlusu Sinem Cihan da caretta carettaların 22 Mayıstan itibaren sahile çıkarak yumurta bırakmaya başladığını, kaplumbağa çıkışlarının geçen yılın aynı tarihine göre daha fazla olduğunu belirtti. Cihan, bizler üremek için sahile çıkan kaplumbağalara yönelik gerekli ölçümlerin yapıldığını ifade ederek bu yıl kaplumbağa çıkışlarında rekor beklediklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaplumbağaların çıkışına kolaylık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN