Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersinlilerin planı bekleme lüksü yok

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, 4 yıldır çıkmayan 1/5000'lik imar planının bir an önce çıkmasını istedi

Giriş Tarihi: 10.6.2013
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, 1/5000'lik nazım imar planının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Aşut, eski imar planının Mersin'in önünü tıkadığını savunarak "4 yıldır 1/5000'lik plan beklenmektedir ve kentin daha fazla bekleme lüksü kalmamıştır. Bu yüzden planın bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz" dedi.

YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMASI

Plan hakkında talep ve önerileri oda olarak Büyükşehir Belediyesi'ne yazılı ilettiklerini belirten Aşut "Söz konusu talepler ve öneriler sanayi, turizm, lojistik, ticaret, ulaşım, eğitim ve sağlık alanında kentin gelişimi için en önemli yatırım ve planlama kararlarını içermektedir. Kurumlar, yatırımcılar ve vatandaşlar 4 yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin 1/5000 ölçekli nazım imar planlarını hazırlamasını ve onamasını beklemektedir. İstihdamı arttıracak, ekonomik gelişmeyi sağlayacak kritik sektörlerde yatırımcıların önünü açacak planın onanmasını beklenmektedir" dedi.

MECLİSTEN GEÇMESİ GEREK

Sanayi sektöründe yatırım taleplerinin arttığını ancak 1996 yılından bu yana değişmeyen eski planın Mersin'in ihtiyaçlarına cevap veremediğini ifade eden Aşut "Akdeniz Oyunları sayesinde önemli spor tesislerine kavuşan Mersin'de sanayi, dış ticaret, eğitim, sağlık, turizm sektörlerinde de aynı ivmeyi sürdürmesi için çok kritik yatırımların yapılması beklenmektedir. Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişme alanı, lojistik merkez, küçük sanayi sitesi, liman çevresi, Serbest Bölge'nin gelişimi, otoyol bağlantıları, 2. Çevre yolu, turizm yatırımları, eğitim kampüsleri, hastaneler ve diğer tüm yatırımların gerçekleşebilmesi için 1/5000'lik nazım imar planının bir an önce meclisten geçmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersinlilerin planı bekleme lüksü yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN