Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakliyat tehlike sinyalleri veriyor

Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, bakliyat ürünlerinin ekim alanlarının daralmasının 5 -10 yıl içinde Türkiye'yi ithalatçı konumuna düşürebileceğine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Türkiye'nin küresel ölçekte adını duyurduğu, üretimden ihracata dünya sıralamasında ilk beş içinde yer aldığı bakliyatta tehlike çanları çalıyor. Bakliyatta yaşanan üretim düşüşü son yıllarda sektörü tehdit ediyor. Bakliyatın en fazla üretildiği bölgelerden olan Güneydoğu'da üreticilerin, sulu tarım imkanının artması ile daha çok verim alabileceği ve destekleme primleri daha yüksek ürünlerin ekimine yöneldiği görülüyor. Suyun ulaştığı alanlarda bakliyatın yerini mısır, ayçiçeği ve pamuk gibi ürünler alıyor. Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, üretimdeki düşüşün Türkiye'yi bakliyatta ithalatçı duruma düşürebileceğini söyledi. Mahmut Arslan, geleneksel ürün ve en iyi ihracat kalemlerinden olan kırmızı mercimeğin ekiminin desteklenmesi gerektiğini belirterek, bakliyat ürünlerinin ekim alanlarının daralmasının 5 -10 yıl içinde Türkiye'yi ithalatçı konumuna düşürebileceğine dikkat çekti. Bakliyatta destekleme primlerinin arttırılması gerektiğini söyleyen Arslan, "Tarım bakanlığının geleneksel ürünler olan bakliyatı düşünerek dengeleri kurması ve havza bazlı destekleme yapması, çiftçiyi bu ürünlerin ekimine yönlendirmesi gerekmektedir. Şayet çiftçi başka ürünlere yönelir ve bunların ekimine alışırsa tekrar dönüş yapmaz. Bu da dünyada rağbet gören ve en iyi ihracat kalemlerimizden olan kırmızı mercimeğimizin sonu olur, ancak kendi kendine yeten bir ülke konumuna düşeriz" dedi.

REKABET EDECEK ÜLKE AZ

Türk bakliyat ürünlerinin Avrupa ülkelerinin tercih ettiği kalite ve aromaya sahip olduğunu, bu ürünlerin Kanada gibi ülkelerin ürünlerinden fiyat olarak daha yüksek olmasına rağmen tercih edildiğini anlatan Arslan "Türkiye'nin geleneksel ürünleri ile dünyada rekabet edebilecek ülke sayısı oldukça azdır. Mercimek üretiminde dünyanın en büyük üreticileri içinde yer alan Türkiye'nin her yıl ihracat yaptığı ülke sayısı ve çeşitliliği artmaktadır. Bu nedenle tüm dünyada tercih edilirliği bu kadar yüksek olan Türk bakliyatına sahip çıkılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakliyat tehlike sinyalleri veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN