Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük dönüşüm Çukurova'da olacak

Giriş Tarihi: 15.6.2013

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Belediyeevleri'nde 107 hektar alanda Türkiye'nin tek alanda en büyük kentsel dönüşümünü yapmayı planladıklarını söyledi

Adana'nın Çukurova ilçesinde belediye, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştirmek için hazırlık yapıyor. Başkan Yıldıray Arıkan'ın 107 hektar (1 milyon 70 bin metrekare) olduğunu belirttiği bölgede, dönüşüm için 7 bin 200 ev ve işyeri yıkılacak. Yapılacak yeni yerleşim alanında camiden halı sahaya, AVM'den gölet ve pazar yerine kadar her türlü sosyal donatı bulunacak.

KİRA VE TAŞINMA BELEDİYEDEN
Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Belediyeevleri'ndeki kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetki aldıklarını, bürokratik işlemlerin ilerlediğini söyledi. Bu yılın sonunda yıkımlara başlamayı planladıklarını kaydeden Arıkan şöyle konuştu: "Dönüşüm için TOKİ'yle değil, müteahhitle çalışacağız. Alt taşeron işlerini Adana firmalarına vermesi şartıyla tek müteahhitle anlaşma yapmayı planlıyoruz. Yıkımlardan projenin tamamlanmasına kadar geçen sürede, hak sahiplerinin kiralarını ve taşınma paralarını ödeyeceğiz. Sonunda ortaya çıkan yaşam alanı, Türkiye'ye örnek olacak. Şimdiden vatandaşlar 'Başkan evlerimizi ne zaman yıkacaksın' diyor."

YENİ BİNA BİTMEK ÜZERE

Yıldıray Arıkan, gündemlerindeki bir başka önemli konu olan yeni Belediye Hizmet Binası hakkında da bilgi verdi. Eylül ayında yeni binayı görkemli bir törenle açacaklarını belirten Arıkan, "Hizmet binamız 90 dönüm alan üzerine kurulu ve çevreci bir bina olacak. Alanda yürüyüş yolları, park ve peyzaj düzenlemeleri, Anıtkabir ve Çanakkale Anıtı'nın minyatürleri bulunacak" dedi. Yıldıray Arıkan, yeni hizmet binasıyla bir ilki de gerçekleşireceğini belirtti. Arıkan, "Daha önce Seyhan Belediye Başkanlığı yaptım, oraya hizmet binası kazandırdım. Şimdi de Çukurova Belediye Başkanıyım, hizmet binası yaptım. Bunun Türkiye'de bir örneği yok" diye konuştu.

BÖYLE DEDİKODU GÖRMEDİM
Yaklaşık 1,5 aydır gördüğü tedavi nedeniyle görevinin başında olamayan Yıldıray Arıkan, hakkında çıkan 'Kanser oldu, durumu kötü' şeklindeki dedikodular için şunları söyledi: "Şubat ayında bir özel hastanede bel fıtığı ameliyatı olmuştum. Ameliyat sonrası dinlenmem gerekiyordu ama ben 4-5 gün sonra Fransa'ya bir toplantıya gittim. Muhtemelen de bu nedenle enfeksiyon oluşmuş. Bu kez Çukurova Üniversitesi Hastanesi'ne gittim. Yaklaşık 1 ay süren enfeksiyon tedavisinin ardından 2'nci fıtık ameliyatımı oldum. 10 gün dinlendikten sonra 10 Haziran'da görevimin başına geçtim. Hastalığımın kanserle ilgisi yok. Bu tür dedikodular hoş değil. Doktorlarımı arayarak hastalığımı soranlar bile olmuş. Siyaset bu kadar mı nankör? 25 yıl devlet bankasında çalıştım, böyle bir şey görmedim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük dönüşüm Çukurova'da olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN