Mehmet BONCUK: Bekâr kolay boşanır

Giriş Tarihi: 19.6.2013
Toplumsal sorunlar için insanların birlikte hareket etme gibi durumlar gündeme geldiğinde, akla ilk getirilen artık 'Ortak akıl' kavramı oluyor.
Pek çok kişi için ortak akıl farklı anlamlar taşısa, muktedir olanların çıkarına yönelik işler olarak algılansa da Gaziantep'te durum tam tersi.
Gaziantep'te, ortak akıl demek toplumun geleceği için en iyi görülen kararların alınması, o yönde elbirliğiyle yürünmesi demek.
Hani, "Bekâra karı boşamak kolay gelir" şeklinde bir atasözümüz var ya.
İşin dışından bakarken atıp tutması daha uç fikirler dile getirmesi kolay oluyor ama insan bir de elini taşın altına koyduğunda kazan ayağını tam olarak o zaman tanıyor. "Ortak bir şeyi olmayanların ortaklığı" elbette çok zordur ama birlikte kaybedecekleri şeyleri olanların anlaşması çok kolaydır, yeter ki akıl kullanılsın.
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ile birlikteydik.
Sayın Bartık, seçim çalışmaları sırasında "Ortak aklı bozacak" şeklindeki eleştirilere yanıt verirken ısrarla, "Bu şehrin kaybı hepimize, kazancı da. O nedenle ortak akla ciddi ciddi katkıda bulunmaya geliyoruz" diyordu.
Bazı kişilerin "Birilerinin çıkarlarının uygulanmasının diğer adı ortak akıldır" şeklindeki eleştirilerini sordum.
Dedi ki: "Dışardan, işin içine girmeden eleştirmek böyle bir sonuca yol açıyor.
Ortak akılda tek tek kişilerin veya bazılarının değil, şehrin çıkarları söz konusu. Şehirde birçok insan ve denge düşünülerek kararlar alınıyor.
Ortak aklı oluşturanlar kendi çıkarlarını mümkün olduğu kadar uzakta tutuyor, hatta gündemde olan olayın kendileriyle ilgisi varsa dışarıda durmayı tercih ediyor. Sorun insanların elini taşın altına koyma meselesi. Dışarıdan ahkâm kesmek kente zarar veriyor."
Eyüp Bartık, ortak aklın kentte hakim olmasının önemli bir nedenine de dikkat çekti: "Gaziantep'te herkesin birlikte düşünmesi ortak aklı anlatıyor. Bu tek bir kişinin aklı değil. Mesela geçmişte belediye başkanları değişti, şimdi oda başkanları değişiyor, gelecekte de değişecek. Burada bireyler değişiyor, ortak akıl değil. Ortak akıl zaten insanların beraber düşünmesini sağlamak.
Hepsi bu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet BONCUK: Bekâr kolay boşanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN