Mardin esnafı turist akını ile mutlu oldu

Giriş Tarihi: 23.6.2013

Mardin'e gelen turist sayısının, çözüm süreciyle birlikte artması, özellikle kent merkezindeki esnafı sevindirdi

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte Mardin'e gelen turist sayısında artışlar yöre insanını özellike ekonomik olarak artırıyor. Yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin hoşgörüler diyarı olan Mardin'de çok iyi bir şekilde ağırlandığını ve süreçle birlikte bu yıl en az 2 milyon turisti ağırlamayı hedeflediklerini vurgulayan Vali Ahmet Cengiz, "Gerekli altyapımızı hazırladık. Hiçbir sorunumuz yok. Sadece yatak sıkıntısı çekiyoruz" dedi.

OTELLER DOLUYOR

Tarihi 7 bin öncesine dayanan Mardin, çözüm sürecinin başlaması ile birlikte turizm alınanda adeta şaha kalktı. 40'a yakın otelde doluluk oranı hafta sonraları yüzde 100'ü aşıyor. Yer bulamayanların kamu misafirhanelerinde ağırlandığını söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu bütün hedeflerinin 2014 yılında tarihi Mardin kentini "Dünya Kültür Mirası Listesi" için UNESCO'ya hazırlamak olduğunu söyledi. Ayaoğlu, birçok kalıcı temel eserlerinin de 2014 yılı başında biteceğini ve aynı yılın ortalarında da UNESCO'ya yasal başvuru dosyasının teslim edileceğini belirterek, "Biz bir hedef koyduk. 2023 yılına kadar toplam 2 milyar dolar olan ihracatı 5 veya 7 milyar dolara, otellerdeki yatak kapasitesini de 50 bin ve turist sayısını da 5 milyon'a yükseltmektir. Bunun çabası içindeyiz. Turistlerimizi gerçektende ağırlamakta çok zorlanıyoruz. Çözüm süreci beklentilerimizin çok üstünde iyimser bir hava sağladı ve semeresini esnaflarımız fazlası ile alıyor. Daha iyi gelişmeler olacaktır" dedi.

BAŞTA İSVEÇLİLER
Mardin'de başta Kasım Paşa Medresesi olmak üzere Süryanilerin 6'ncı yüzyılda yaptığı Deyrulzafaran manastırını gezen turistler, en çok İsveç, İsviçre, Avustralya, Almanya, ABD, Fransa, İtalya, Norveç gibi ülkelerden gelip 3-5 gün arasında konaklama yapıyor. Turistler, Midyat ile Batman Hasankeyf turlarını da ihmal etmiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin esnafı turist akını ile mutlu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN