Silifke'nin çileği üreticiyi sevindirdi

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri haline gelen Mersin'in Silifke ilçesinde hasat sezonu tamamlandı. Aralık ayında örtü altında ilk hasadı yapılan ve kilosu 5 liradan alıcı bulan çilek, sezonu 40 kuruştan kapattı. Hasat sezonu boyunca zaman zaman yağan yağmurların fiyatların düşmesine neden olduğu bildirildi. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, 20 bin dönüm araziden 80 bin ton hasat gerçekleştiğini söyledi.

MARKA HALİNE GELDİ

İhracatta verimli bir sezon geçirdiklerini belirten Can, "Bu yılki rekoltenin yüzde 25'ine denk gelen 20 bin ton çilek, Rusya başta olmak üzere Moldova, Ukrayna, Romanya, Polonya ve Macaristan'a ihraç edildi. 60 bin ton ürün ise iç piyasada tüketildi" dedi. Önceden 4 ay olan hasat sezonunun taze fide dikimleriyle 7 aya çıktığını vurgulayan Can, yeni çeşitlerin bölgeye uyumuyla ilçenin dış piyasada marka haline geldiğini kaydetti. Gelecek yılki ihracatın geliştirilmesine yönelik çalışmaların hızla devam ettiğine dikkati çeken Can, ürün kalitesinin yüksek olması ve soğuk hava depoları ile ön soğutma tesislerinin bulunması Silifke çileğinin pazarlanmasında büyük avantajlar sağladığını aktardı. Silifke çileğinin ilçenin vazgeçilmez geçim kaynakları arasında yer aldığını ifade eden Can, çileğin yarattığı istihdam ile ilçeye, ihracat ile de ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını anlattı.

İSTİHDAMA KATKI

İlçedeki çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına dikkati çeken Can, "Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Gaziantep ve Kahramanmaraş'tan gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifke'de önemli bir istihdam yaratıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke'nin çileği üreticiyi sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN