Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çocuklarınızı siyasi eyleme götürmeyin'

Vali Coş, Gezi Parkı eylemlerinde polisin sağduyu göstermesi sayesinde olayların fazla büyümediğini belirtti

Gezi Parkı eylemlerine destek veren Adanalıların gösterilere çocukları hatta daha bir yaşını doldurmamış bebekleriyle katıldığı, bu durumun anne ve babalar açısından hiçte iyi bir görüntü vermediği bildirildi. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bunun en son örneğinin geçtiğimiz Pazar günü yaşandığına dikkat çekerek, "Bir çift, tüm uyarılara rağmen pusetteki ikiz bebekleriyle yürüdü. Polisimiz o anda gaz kullanmış olsa o bebeklerin hali ne olurdu. Buradan anne ve babalara sesleniyorum. Lütfen çocuklarınızı riskli yerlere götürmeyin, onlara kıymayın" dedi.

"BÖYLE OLMAYACAKTI"
Gösterilerin tadında bırakılmaması, yasal çerçevenin aşılması nedeniyle Adana'da 1 komiserin şehit olduğu, 40 polisin de yaralandığını belirten Vali Coş, "Polis teşkilatımızın verdiği ciddi bir kayıptır. Her türlü olumsuz tabloya karşın polisimiz, göstericileri uyarmadan, sabırla beklemeden hemen gaz kullanmış olsaydı ortaya çıkacak tablo çok vahim olurdu. Fakat her seferinde bekleyip uyarılardan sonra müdahale ederek, en azından gösterici gruplar arasındaki iyi niyetli kişilerin dağılmasını sağladılar" diye konuştu.

DUYARLI OLUN

Provokatörlerin, huzuru bozmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Vali Coş, "Açıkça söylüyorum. Polisimiz de kendi hakkını ve halkını korumak için şartlar oluşursa su da, gaz da kullanacak, hatta silahına bile sarılacaktır. Bunu asla temenni etmiyoruz. Ancak halkımızın sağduyu ile hareket etmelerini, provokatörlere prim vermemelerini rica ediyorum. Anne ve babaların da daha duyarlı olmalarını istiyorum. Lütfen gittiğiniz eyleme çocukları sürüklemeyin" dedi.

"Gezi" bilançosu
Adana'da"Gezi Parkı" eylemleri için 93 bin 950 kişinin sokağa çıktığı, 670 kişinin yakalandığı, 410 kişinin gözaltına alındığı, 7 kişinin tutuklandığı, 12 kişinin ise Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında serbest bırakıldığı öğrenildi. Olaylar sırasında yakalanan 670 eylemcinin 639'unun Güvenlik Şube Müdürlüğü, 31'inin ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Eylemlerde komiser Mustafa Sarı şehit olmuş, 40 polis yaralanmıştı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çocuklarınızı siyasi eyleme götürmeyin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN