Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şevket COŞKUN: 1/5000 tartışması

Giriş Tarihi: 27.6.2013
Mersin'in 1/5000'lik planlarının bir türlü Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkmaması yeni bir sorun ortaya çıkardı. Önce Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, bu konuda "Planlar şu anda İmar Komisyonu'nda.
Fakat bu planların çıkması için CHP'nin yeterli sayısı mevcut değil. Tek başımıza çıkartamıyoruz.
Komisyon çalışmalara başladı, toplandı ama komisyonda bütün partilerin ortak tavrını almamız gerekiyor.
Maalesef MHP ile BDP planlara karşı çıkıyor"
demesinin ardından Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, böyle bir durumun olmadığını belirterek, aslında bu konunun temelinde CHP'li iki belediye, Büyükşehir ile Yenişehir'in arasında olan sürtüşmenin yattığını söyledi.
Sanıyorum bu tartışma böyle sürüp gidecek ya da Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan "O zaman gelin bu planı hemen çıkaralım" diyerek üzerindeki sorumluluğu atacak ve Mersin için hayati öneme sahip 1/5000'lik planı Meclis'ten geçirmek için düğmeye basacak.
Ama sizin de sağlıklı düşünebilmeniz için Başkan Özcan'ın ve Başkan Türk'ün ne dediklerine bir bakalım. İlk açıklamayı yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan "Maalesef MHP ile BDP planlara karşı çıktığını söyledi.
Önce '4 ilçenin planları beraber gelsin' dediler, biz de geri çektik böyle bir düzenleme yaptıktan sonra tekrar Meclis'e sunduk. Yani seçimin yaklaşması nedeniyle MHP ve BDP 'seçimden sonra yapılsın' diye bir grup kararı almışlar. Bizden kaynaklanan bir şey değil. Biz onaylıyoruz derlerse tekrar Meclis'e sunar oylarız.
Yani bizden kaynaklanan bir şey değil, diğer partiler öyle yapıyor. Çok büyük sıkıntı olduğunu ben de biliyorum.
Yenişehir bölgesinde özellikle müteahhitler bunu bekliyorlar. Mezitli de onu bekliyor ama bizden kaynaklanan bir şey yok"
demişti.
Ancak, böyle bir durum olmadığını belirten Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk "5 binlik nazım planı bir şehrin anayasasıdır. Başkan Özcan'a bu planları bu kadar bekleterek bu şehre yazık edildiğini anlattım. Biz Akdeniz Belediyesi olarak şehrin ve planın önünün açılması konusunda açık ve netiz" diye konuştu.
Evet, durum böyle karışık, ancak 1/5000'lik imar palanını bütün partiler istiyorsa bu plan bir hafta içinde çıkar. Yoksa yeni hikayeler dinleriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevket COŞKUN: 1/5000 tartışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN