Türk müziğine yeni enstrüman katılıyor

Giriş Tarihi: 27.6.2013
Niğde'de küçük yaşlarda müziğe merak salan Adem Tok (35), Zeynel Abidin Cümbüş tarafından 20. yüzyıl başlarında geliştirilen cümbüşten, bazı değişiklikler yaparak 'yaybüş' adını verdiği yeni bir enstrüman üretti. Çiftlik ilçesinde sağlık memuru olarak görev yapan Tok, 10 yaşında bağlama ile tanıştığını, 25 yıldır müzik ile iç içe olduğunu aynı zamanda Belediye Türk Halk Müziği Korosu'nda görev aldığını söyledi.

YAYBÜŞ ADINI VERDİ

Bağlama ailesinin tamamını, keman, yaylı tambur, gitar, ud, org, kanun ve bendir gibi müzik aletlerini çaldığını belirten Tok, yıllar geçtikçe yeni ses arayışına girdiğini ve bu konuda bazı çalışmalar yaptığını ifade etti. Zeynel Abidin Cümbüş tarafından geliştirilen cümbüşte değişiklikler yaparak, yepyeni bir enstrüman ve ses elde ettiğini anlatan Tok, 'yaybüş' adını verdiği enstrümanla ilgili şu bilgileri verdi:

DAHA BÜYÜK
Cümbüş 12 adet kalın, yaybüş ise 6 adet ince telden oluşuyor. Yaybüş, çelik telli yaylı bir enstrüman. Gövdesi 32 santimetre çapında, 15 santimetre derinliğinde, sap uzunluğu burgu bölümü dahil 80 santimetreyi buluyor. Gövdesi cümbüşten daha büyük.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk müziğine yeni enstrüman katılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN