Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Haksız mal edinme' davasına durdurma

Görevden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, eşi Fahriye Durak ile birlikte toplam 8 kişinin "haksız mal edinme" suçlamasıyla yargılandıkları dava durduruldu

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Hakkındaki soruşturmalar nedeniyle açığa alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, eşi Fahriye Durak, kızı Ayşe Cavcav Durak ile birlikte 5 kişinin "Haksız mal edinme, atılı suça iştirak" suçundan 3 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın durdurulmasına karar verildi. Hakim, isnad edilen suçun "Görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturabileceğini belirterek dosyayı Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya sanık avukatları katıldı. Avukatlar, müvekkillerinin bilirkişi raporlarına göre haksız mal edinmediklerini belirterek beraatlerini talep etti. Aytaç Durak, daha önceki duruşmada suçlamayı kabul etmemiş " Seyhan Baraj Gölü'nün çevresi yaban hayatı koruma alanı olunca, Gölbaşı Yapı Kooperatifinin de arsasına yapı yasağı geldi. Konut yapma şansını kaybedince de hisselerini eşime sattılar. Eşim de arsayı çiftçilik maksadıyla almıştı "demişti. Diğer sanıklar da suçlamayı kabul etmemişti.

DOSYA SAVCILIKTA
Mahkeme hakimi, "muhakeminin durması" kararı verdiği davayla ilgili şu görüşlere yer verdi. "Sanıklara isnat edilen suçun görevi kötüye kullanma suçunu oluşturabileceği, bu konuda mahkememize açılmış bir dava bulunmadığı, ayrıca bazı sanıklar yönünden 4483 Sayılı yasaya tabi olunduğundan bu nedenlerle CMK.'nın 223/8 maddesi uyarınca muhakeminin durmasına..." Dava dosyası, gereğinin yapılması için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Davanın görülmesine suçun nevinin tespitinden sonra devam edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Haksız mal edinme' davasına durdurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN