Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekne turunda barış halayı

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte bölgede yaşanan barış havası turizmin canlanmasına da yol açtı. Birecik Barajı'nda düzenlenen tur sayısı hızla artıyor

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Birecik Barajı'nda düzenlenen tekne turlarında artış oldu. Bölgede başlayan barış süreci turizme de yansıyınca yerli ve yabancı turistler özellikle tekne turlarına büyük ilgi göstermeye başladı. 20 TL karşılığında bindikleri teknede her türlü ihtiyaçlarını da karşılayan turistler, davul zurna eşliğinde halay çekip oynuyorlar. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte yöredeki doğal güzellikleri görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin Halfeti'ye ilgisi arttı. Özellikle hafta sonları ilçeye gelen ziyaretçiler, yaklaşık 1 saat süren tekne turlarına katılarak, İncil'in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale ve 'Batık Kent' olarak adlandırılan Savaşan köyü ile bölgenin doğal güzelliklerini görme imkânı buluyor.

ALTERNATİF OLDU
Teknelerini kiraya veren Halfetililer, "İlçemiz suyun altında kalınca başta üzülmüştük. Oysa şimdi yeni bir geçim kaynağı bulduk kendimize. Teknelerimizi kiralayarak turistlere Halfeti'yi gezdiriyoruz. Özellikle yaz aylarında günde birkaç sefer yaptığımız oluyor. Turistler genellikle suyun altında kalmış köyleri ve Rum Kalesi'ni görmek istiyor. Onlar Fırat üzerinde gezmek istedikçe bizler de para kazanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekne turunda barış halayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN