Adana Down Cafe kepenk indirecek

Giriş Tarihi: 1.7.2013

Adana Kadın Eli Derneği'nin down sendromlu çocukların eğitimi için açtığı "Down Cafe" kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Bazı belediyeler 5 aydır kafenin borcunu ödemiyor

Adana'da 2 yıldır faaliyet gösteren, Kadın Eli Derneği'nin down sendromlu çocukların sosyal hayata katılımı ve kendilerine güvenlerini kazanmaları amacıyla açılan "Down Cafe" ilgisizlik yüzünden kapanma tehlikesi yaşıyor. Meksika, İtalya ve Fransa mutfağından damak çatlatan lezzetlerin çok düşük fiyatlarla sunulmasına rağmen müşteri bulamayan kafe, yerel yönetimlerden de destek göremiyor. Kafeyi açan derneğin düzenlediği dayanışma gecesinde bilet alan bazı belediyeler sadece bin lira olan borcunu aylardır ödemiyor. Gazipaşa Radyoevi Sokağı'ndaki Down Cafe bundan yaklaşık 2 yıl önce İçişleri Bakanlığı'nın desteğiyle kuruldu. Proje Sorumlusu Cihangir Tümtürk yönetiminde konuklarını ağırlayan Down Cafe'de Meksika, İtalya ve Fransa mutfağından onlarca çeşit yemek ile pastalar ve kurabiyeler sunuluyor. Kafede kadrolu bir personel ile her gün dönüşümlü olarak 2'şer down sendromlu çocuk çalışıyor. Toplam 28 çocuk kafede hem meslek öğreniyor, hem kendilerine güvenlerini kazanıyor hem de az da olsa harçlığını çıkarıyor. Kafe kar amacı olmadan faaliyet gösteriyor.

BELEDİYELER AYIP EDİYOR

Nezih bir ortamda hizmet veren ve Adana'nın her yerinde tadılamayacak lezzetler hazırlayarak çok uygun fiyatlarla servis eden Down Cafe, buna rağmen yeterince ilgi göremiyor. Kirasını ve çalışanların ücretlerini ödemekte zorlanan Down Cafe, İsveç'te uzun yıllar çalıştıktan sonra dönen Proje Sorumlusu Cihangir Tümtürk ve Kadın Eli Derneği Başkanı Zeynep Serap Baltacı'nın özverisiyle ayakta durabiliyor. Tümtürk, özellikle yerel yönetimlerden destek beklediklerini ancak onların da 5 aylık borçlarını bile ödemediğini belirtiyor.

EN AZINDAN KİRAMIZ ÇIKAR
Şubat ayında düzenledikleri dayanışma gecesi için biner liralık 20'şer bilet alan Ceyhan ve Yüreğir belediyelerinin 'Paramız yok' diyerek hala ödeme yapmadığını kaydeden Tümtürk, "Belediyeler ödeme yapsa, en azından 2 aylık kiramızı çıkaracağız" diye konuştu. Yerel yönetimlerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve şirketlerin de 'alışveriş yaparak' ve 'konuklarını ağırlayarak' kafeye destek verebileceğini belirten Cihangir Tümtürk, "Bu sayede ayakta kalabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Down Cafe kepenk indirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN