Yarım kollu bebeğe tazminat istenecek

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Adana'da kontrolü altındaki kadının yarım kollu bebek doğurmasına neden olduğu ileri sürülen doktor beraat etti

Adana'da hamilelik döneminde muayenelerini yaptığı kadının yarım kollu bebek doğurmasına neden olduğu ileri sürülen ve hakkında "Görevi ihmal etmek" suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Dr. Ö.K.S., yüklenen suçun unsurları oluşmadığından beraat etti. Kararı temyiz edeceklerini belirten Nilgün- Kemal Leventdurur çifti, doktor aleyhine 110 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

SAĞ KOLU YARIM

Bir hastanede bilgisayar operatörü olarak çalıştığı dönemde 2'nci çocuğuna hamile kalan 30 yaşındaki Nilgün Leventdurur, 16 haftalık hamileliğinden sonra düzenli olarak özel bir tıp merkezinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ö.K.S.'ye muayene oldu. Anne, 30 Temmuz 2010 tarihinde sancılarının artması üzerine Dr. Ö.K.S. tarafından özel bir hastanede ameliyata alındı. Sezaryenle dünyaya gelen minik Eren'in sağ kolunun yarım olduğu anlaşıldı.

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Nilgün ve Kemal Leventdurur çifti, bebeklerinin anne karnındayken yarım kollu olduğu ultrasonografide göründüğü halde kendilerine söylemeden doğumu gerçekleştiren Op. Dr. Ö.K.,S. hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yaklaşık 3 yıl süren hukuki süreçte doktor hakkında "Görevi ihmal etmek" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemi ile Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Suçlamayı reddeden doktor, annenin kendisine geldiğinde 16 haftalık 4 günlük hamile olduğunu belirterek, "Aile benden üçlü test talebinde bulunduğu için sadece ultrasonografide baş ölçümüyle yetindim. Genel tarama yaptım ama zannederim dikkat etmedim. Ancak dikkatli bakılsa bile yüzde 20 görülmememe ihtimali de vardır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım kollu bebeğe tazminat istenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN