Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akyatan Kumulu ağaçla hayat buldu

Adana'nın Karataş ilçesindeki Akyatan Kumulu'nun ağaçlandırılması, hem gölü kurtardı hem de vatandaşa gelir kapısı oldu

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Çukurova'nın verimli tarım topraklarının bir bölümünü yaşanmaz hale getiren rüzgar erozyonuna karşı 41 yıl önce kurulan Akyatan kumul ağaçlandırması, bugün yöre ekonomisinin yüzünü güldürüyor. Balık potansiyeli yüksek, göçmen kuşların konaklama merkezi Akyatan Gölü'nün kumlarla dolmasını önleyen orman, fıstık çamı kozalağı toplayan köylünün en önemli gelir kapısı haline geldi.

KUM TEPELERİ

Gerisindeki topraklarda yer fıstığı ve karpuz ile iki kez ürün alınan alan, birçok yabani hayvan türünün gelişmesine imkan tanıyor. Karataş ilçesinde 14 kilometre uzunluğundaki 4 bin 500 hektarlık Akyatan Kumulu, rüzgarın etkisiyle sürekli yükselen kum tepeleri, düzlükler ve çukurlarla vatandaşı tehdit edince, köylüler 1964 yılında Adana Valiliği'ne başvurdu. 1972'de dönemin Adana Orman Bölge Müdürü Yusuf İzzetin Tapçı önderliğinde hazırlanan 'Akyatan Kumul Ağaçlandırma Projesi' uygulamaya konuldu. 1987'ye kadar 2 bin 65 hektarlık alan ağaçlandırıldı. Böylece, kumul kontrol altına alınarak yeşil bir çehreye büründü.

FISTIK ÇAMI

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, geçmişte yaşanan kumul istilasına karşı Akyatan'da örnek bir projenin hayata geçirildiğini söyledi. Kum fırtınasını engellemek amacıyla birçok ağaç çeşidinin yanında özellikle fıstık çamına ağırlık verildiğini vurgulayan Acer, ilk ürünün alındığı 2003'te 150 ton olan kozalak üretiminin 2013'ün Haziran ayı itibariyle 870 tona yükseldiğini kaydetti.

MİLYON TL GİRDİ SAĞLANDI
Acer, her türlü selülozik hammadde ve fıstık çamı kozalağından ülke ekonomisine 3 milyon TL'lik girdi sağlandığını ifade etti. Akyatan kumul ağaçlandırmasının, köylünün ve mevsimlik işçilere ciddi katma değer verdiğini hatırlatan Acer, kozalak toplayan işçilerin aile bütçelerine 1,5 milyon TL katkı sağladığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akyatan Kumulu ağaçla hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN