Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakır işlemeciliği 7 kardeşe emanet

Mardin'de bakır işlemeciliği yapan Özcan ailesi, 4 kuşaktır mesleği sürdürüyor. 7 kardeşin ürettiği eşyalar ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Mardin'de 7 kardeş, ayrı iş yerlerinde bakır işlemeciliği yaparak, mesleğin devamını sağlıyor. Son yıllarda yaşanan teknoljik gelişmeler nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan geleneksel el sanatları arasında yer alan bakır işlemeciliği, son ustaları sayesinde ayakta kalmaya çalışıyor. Mardin'de 4 kuşaktır bakır işlemeciliği yapan Özcan ailesine mensup 7 kardeş, kendilerine ait ayrı atölyelerde üretimleriyle yüzyıllardır tarihi çarşıda duyulan çekiç seslerinin son bulmasını engelliyor.

HEPSİNE ÖĞRETTİ

Dededen kalma mesleği oğulları Hasan, İbrahim, Cihat, Ahmet, Nihat, Mahmut ve Mehmet Özcan'a öğreten Abdülhamit Özcan (83), mesleği bırakmasına rağmen 7 çocuğunu da dükkanında ziyaret ederek, ürünlerini kontrol ediyor. Özcan, bu mesleğin zor bir zanaat olduğunu belirterek "7 oğlum ve 2 kızım var. Çocuklarımın hepsi bu meslektedir. Helal bir şekilde çalışıyoruz. Allah'a şükürler olsun bütün çocuklarım bu mesleği öğrendi" dedi.

ZOR BİR MESLEK
İbrahim Özcan (50) ise dededen kalma mesleği sürdürmenin mutluğunu yaşadığını, yeni neslin ise bu mesleği yapmakta zorlandığını belirterek "Çocukluğumuzdan beridir bu mesleği sürdürüyoruz. Zevkle bu işi sürdürüyoruz. Dedem babama öğretti, ben de babamdan öğrendim. Bu mesleği devam ettirmeye çalışıyoruz. Ama çocuklarımız pek sıcak bakmıyorlar. Zor bir meslek" diye konuştu.

HAYATI ŞAHMERAN

7 kardeşten Hasan Özcan (55) da belden aşağısı yılan, üstü ise kadın olan Şahmeran figürünü 40 yıldır bakıra işlemesi ile bu mesleği sürdürüyor. Özcan, Mezopotamya'da uğur ve nazara karşı kullanılan Şahmeran'dan çok etkilendiğini iş yerine bile Şahmeran ismini verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakır işlemeciliği 7 kardeşe emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN