Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet sporcusu

100 İşitme Engelliyi Spora Kazandırma Projesi sayesinde judoyla tanışan işitme engelli Zehra Özbey, gösterdiği başarıyla devlet sporcusu oldu

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Gaziantep'te, '100 İşitme Engelliyi Spora Kazandırma Projesi' çerçevesinde judoyla tanışan Zehra Özbey, azmi sayesinde çok sayıda başarı elde ederek devlet sporcusu oldu. Gaziantep İşitme Engelliler Okulu'nda yatılı eğitim gören 18 yaşındaki Özbey , 5 yıl önce Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hayata geçirilen proje sayesinde spora başladı.

BABASI HASTA

2009'da katıldığı ilk şampiyona dahil iki Türkiye şampiyonluğu ve bölgesel birincilikler kazanan Özbey, ilk dünya derecesini ise geçen yıl Venezuella'da yapılan Dünya İşitme Engelliler Judo Şampiyonası'nda elde ederek üçüncü oldu. Ailesi Kapcağız köyünde yaşayan, babası böbrek hastası olan Özbey, aldığı uluslararası dereceyle devlet sporcusu olma hakkı kazandı.

HAZIRLANIYOR
Özbey'in ailesi, kızlarının antrenmanlarını daha iyi yapabilmesi ve başarılı olması için geçimlerini sağladıkları ineği satarak, il merkezine taşındı. Özbey, birkaç ay sonra almaya başlayacağı sporcu maaşıyla ailesinin geçimine de destek olacak. Okulda daha önce halk oyunları ekibinde bulunduğunu, judoya başlayınca halk oyunları ekibinden ayrıldığını belirten Özbey, "Şimdi Defolimpik Oyunlarına hazırlanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet sporcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN