Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet BONCUK: Vazgeç TOKİ

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Gaziantep'in gündeminde iki konu var; Kamil Ocak Stadı ile Çamlık Parkı. Malum,TOKİ tarafından kent dışında modern bir stat yapılacak. TOKİ'ye ise bunun karşılığında mevcut stadın arsası verilecek.
İşin tantanalı kısmı da burada başlıyor, TOKİ, kentin göbeğindeki arsanın imar planını değiştirerek burayı yüksek nitelikli konut ve ticaret alanına çevirtti.
Bir tarafı Valilik, bir tarafı müze, bir yanı kısa süre içinde inşaatı bitecek olan Forum AVM, karşısı kentin en işlek noktası olan Demokrasi Meydanı. Çok yakınında belediyeler, Emniyet, Tapu ve Vergi daireleri, devletin vesair kurumları...
Bu kadar yoğunluğun olduğu bölgeyi, devasa iki AVM'nin sığabileceği bir ticari merkeze veya 2 bini aşkın konuta çevirmeye kalkarsanız kenti katletmiş olursunuz.
Kentin neredeyse tamamı buna karşı.
Büyükşehir Belediyesi stadın yerini de Demokrasi Meydanı'na ekleyerek büyük bir meydan oluşturmak istiyor.
Başkan Asım Güzelbey epeydir bu konuda çaba sarf ediyordu şimdi buna kentin önde gelen oda ve sivil toplum örgütleri de dahil oldu.
25 Oda ve STK temsilcisi yaptıkları ortak çağrıda stadın yerine konut veya ticari alan yapılmasının tamamen rant amaçlı olduğunu, kent merkezinde kaos oluşturacağını belirterek karşı çıkıyor.
İktidar-muhalefet ayrımı yapmadan tüm siyasi partiler de buna karşı.
Geriye bir tek TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kalıyor.
Asım Güzelbey'in itiraz sesinin güçlü çıkmasının temelinde arkasına aldığı güçlü kent bileşenleri ayrıca daha önceden Gaziantep'in büyük bir meydana ihtiyacı olduğunu söyleyen Başbakan Recep Tayip Erdoğan var.
Olur mu olur!

Çamlık
Çamlık Parkı, Gaziantep'in imarsız bölgelerinden olan Düztepe'de nispeten geniş ve bol ağaçlı bir park. Onlarca mahalleden haftanın 7 günü insan akınına uğruyor.
Bu aralar parkın bir bölgesine okul yapılması gündemde, bölge insanı haklı olarak tepki gösteriyor.
Zamanında okul yeri bırakmayan belediyelerin suçunu bugün vatandaş çekiyor; yeni yöneticilerin aklına da "Nasıl olsa belediyenin malı" diyerek parklara göz dikmek geliyor.
Gaziantep'in eğitim için altyapı sorunları var, okul ve derslik açığı hala bitmiş değil, ancak bunun çaresi parklara okul yapmak da değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet BONCUK: Vazgeç TOKİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN