Paraşütçüleri kimse tutamıyor

Adıyaman'ın Tut ilçesi, yamaç paraşütü sporunun önemli merkezlerinden biri olmaya doğru gidiyor. İlçede düzenlenen şenliğe 70 paraşütçü katıldı

Giriş Tarihi: 11.7.2013
Güneydoğu Anadolu'nun yamaç paraşüt merkezi olma yolunda ilerleyen Adıyaman'ın Tut ilçesi semalarında 70 paraşütçü uçuş gerçekleştirdi. Türkiye'nin değişik illerinden gelen yamaç paraşütü sporcuları 1'inci Yamaç Paraşütü ve Hava Sporları Şenliği'nde buluştu. Akdağ'dan kendilerini rüzgara bırakarak süzülen sporcular gökyüzünde saatlerce tur attı. Çıkış pisti bin 850 metre olan ilçede, güney ve güneydoğu rüzgarlarından yararlanan sporcular, 4 bin metreye kadar çıktı.

EVLER DE YAPILACAK
İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Uçuş Tutkunları Tut'ta Buluşalım" projesi kapsamında gerçekleştirilen şenlikler için ilçenin meydanında açılış töreni gerçekleştirildi. Çınar Meydanı'ndaki törende konuşan Proje Sorumlusu Hüseyin Solak, şenliklere Türkiye'nin değişik illerinden 70 sporcunun geldiğini ve her hafta düzenli olarak sporcuların ilçede ağırlanacağını belirtti. Solak, proje kapsamında özel evler yaparak turizmin geliştirileceğini kaydetti.

ENERJİ ATACAKLAR

Tut Kaymakamı Ramazan Kendüzler ise "Tut huzurlu bir ilçedir. Doğa sporlarına ve eko turizminin en güzel örneğini burada görebiliriz. Tut Hava Sporları Kulübü'nü kurduk ve gençlere yamaç paraşütü eğitimi vereceğiz. Gençlerimiz enerjilerini sporla ve doğayla atacaklar" dedi. Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan da "Bundan 30 yıl önce turizm denince akla deniz, kum ve güneş geliyordu. Ama şimdi doğa, tarih, kültür, inanç, sağlık turizmi var. Bu şenlik spor turizmini ve doğa turizmini ortaya çıkartıyor" diye konuştu.

Turizme kazandırılacak
Vali Mahmut Demirtaş da ilçeyi yamaç paraşütü spor merkezi yapmayı planladıklarını kaydederek, "Bu proje kapsamında Tut ilçemizi yamaç paraşütü sporunun bölgedeki merkezi olmasını hedefliyoruz. Amacımız Adıyaman'ın sahip olduğu tarihi ve kültürü yerleriyle, doğal güzellikleri ve değerleri turizme kazandırmaktır. Adıyaman'ı, bir taraftan kültür, bir taraftan inanç turizminin yanında doğa turizminin de merkezi yapmak istiyoruz" dedi. Antalya Sazendeleri'nin Türk halk müziği konseriyle devam eden törenin ardından şenlik başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paraşütçüleri kimse tutamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN