Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamilelikte oruç baş ağrısı yapıyor

Acıbadem Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. S. Cansun Demir, anne adaylarının oruç tutmaları halinde baş ağrısı yaşayabileceğini belirtti

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Kadının hayatında beslenmenin öneminin arttığı gebelik ve emzirme dönemi için uzmanlar, artan protein, enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı göz önüne alınarak sağlıklı bir beslenme programı uygulanmasını öneriyor. Acıbadem Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. S. Cansun Demir, anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesiyle, yetersiz kilo alması ya da aşırı kilo alması riski ile karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

ORUCUN HAMİLELERE ETKİSİ

Prof. Dr. S. Cansun Demir, Ramazan'da uzun süren açlık saatlerinin anne adayını olumsuz etkileyebildiğini belirtti. Öncelikle kan şekerinde düşmeye bağlı halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşılabildiğini kaydeden Prof. Dr. Demir, "Bunun yanı sıra mide şikâyeti olan hamilelerde uzun süreli açlık, asit üretimini artırarak mide şikâyetlerinin daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Ayrıca gebelikte sık karşılaştığımız idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık şikayetlerinin yeterli sıvı alımı olmadığında daha da arttığını görüyoruz" dedi.

BEBEĞE ETKİSİ
Prof. Dr. S. Cansun Demir şunları söyledi: "Oruçla ilgili yapılan bir çalışmada oruç tutan gebelerde çocuğun içinde bulunduğu amniotik sıvının azaldığı, diğer bir çalışmada ise çocuk hareketlerinde azalma olduğu yayınlanmıştır. Yaklaşık on yıl önce yapılan bir başka çalışmada ise oruç tutan annelerden doğan bebeklerinin kilolarında bir düşüklük saptanmamıştır. Anne adayında şeker, gebelik şekeri veya yüksek tansiyon, bebekte gelişme geriliği gibi sorunları varsa kesinlikle uzun süre aç kalmamalıdır. Bu gebelerin oruç tutması doğru değildir. Ayrıca mide ülseri olanlar, karaciğer hastaları ve ishal şikâyeti olanlar kesinlikle oruç tutmamalıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte oruç baş ağrısı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN