Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mağdur' vatandaşlar mağdur edilmeyecek

AK Partili Necdet Ünüvar, yeni kanun teklifi ile mağdur vatandaşlar için büyük kolaylıklar sağlandığını açıkladı

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, terör mağduru sivil vatandaşlara kamuda istihdam hakkı verileceğini ve sosyal güvencelerine bakılmaksızın aylık bağlanacağını söyledi. Ünüvar, şehit yakınları, gaziler, engelli ve yetimler hakkında çok önemli değişiklikler yapıldığını hatırlatarak, bu değişikliğin de ağırlıklı olarak mağdur vatandaşları kapsadığını söyledi.

400 TL ARTIŞ

AK Partili Ünüvar, 478 Sayılı Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin kabul edildiğini belirterek, "10 yıldır gazi ve şehit yakınları için çalışmaktayız. Terörle mücadelede şehit olan ve yaralanan er ve erbaşlarımızın yakınlarına ödenen maaşlarda yüzde 20 civarında iyileştirme sağlandı. Böylece 33 bin 674 vatandaşımızın aylığında 200 ile 400 TL arasında bir artış olacak" dedi.

Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, düzenlemede şu başlıkların olduğunu belirtti:

*Şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirim imkânından yararlanamayanların tamamı bu haktan yararlanma imkânına kavuşmuş olacak. *Gazilerin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına da ücretsiz seyahat hakkından faydalanma imkânı getirildi.
* Engellileri ve yaşlılara yönelik ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kapsamın genişletildi. Yaklaşık 10 milyon engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazi ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak. *Vazife ve harp malulü olanlara faizsiz konut kredisi imkanı tanındı. Bu çerçevede, hak sahipleri 73 binTL tutarında faizsiz konut kredisinin yirmi yıl vade ile kullanabilecek.
* Düzenleme ile şehit yakınları ve gazilerin aylıklarında iyileştirme yapılacak. Terör mağduru 2 bin 600 vatandaşa, sosyal güvencesine bakılmaksızın maaş bağlanacak.
* Terörle Mücadele Kanunu kapsamı dışında bulunan ve görevi nedeniyle hayatını kaybeden veya malul olan TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriliyor.
* Çalışan gazileri maluliyet aylığı kesilmeyecek. Artık gaziler iki aylığı birden alabilecek ve sonraki çalışmalarından dolayı ayrıca emekli aylığı alabilecek.
* 65 yaş üstü için demiryolu, denizyolu ve şehir içi yolculuk ücretsiz, şehirlerarası yolculuk yüzde 50 indirimli olacak.
* 28 Şubat sürecinde memuriyetten çıkarılanlar sayı sınırı gözetmeksizin memuriyete geri dönebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mağdur' vatandaşlar mağdur edilmeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN