Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSDEMİR'de grev başladı

Giriş Tarihi: 17.7.2013

İSDEMİR ile Çelik-İş Sendikası arasından 7 aydır sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma çıkmayınca fabrikada grev başladı

Hatay'ın İskenderun ilçesindeki İskenderun Demir Çelik Fabrikası'nda (İSDEMİR) 7 ay süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası grev başlattı. Grev kararı kapsamında İSDEMİR Doğu Kapısı önünde toplanan işçilere ve ailelerine, İskenderun, Payas, Karayılan, Sarıseki, Denizciler, Belen belediye başkanları ile birlikte AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Uğur Feriz de destek verdi.

"ENDİŞE TAŞIYORUZ"
Toplanan kalabalığa hitap eden Çelikİş Sendikası Genel Başkanı A. Cengiz Gül, sendika olarak verdikleri haklı mücadelenin 7 aydan bu yana sürdüğünü fakat tüm iyi niyetlerine rağmen İSDEMİR yönetiminin uzlaşma noktasından uzak hareket ettiğini söyledi. Cengiz Gül her şeyin para olmadığının altını çizdiği konuşmasında "Her akşam acaba yarın işten atılır mıyım endişesi taşıyoruz" dedi.

SUÇ DUYURUSU

Cengiz Gül açıklamasını şöyle sürdürdü: "İSDEMİR işçisi bu fabrikaya gelirken onuru ile dimdik çalışıp, alın terini kazandıktan sonra iş güvencesi ile çıkma garantisi verilmediği sürece bu toplu sözleşme imzalanmayacaktır. OYAK Türkiye'nin saygın bir kuruluşu. Genel müdür yardımcıları, aldıkları talimatlarla 'İşçileri son defa uyarıyoruz' diyorlar. Yani 'Ya yarın işe gelirsiniz ya da yerinize başka işçiler alırız.' Şimdi ben burada bu ülkenin Cumhuriyet savcılarına sesleniyorum. İSDEMİR Genel Müdürlüğü 6356 sayılı yasanın 58. maddesini çiğnemiştir, suç duyurusunda bulunuyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSDEMİR'de grev başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN