Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üzüm üreticisi rekolteden memnun fiyattan endişeli

Giriş Tarihi: 18.7.2013

Mersin'in Tarsus ilçesinde, üreticiler üzüm rekoltesinde yüzde 25'lik artış bekliyor

Türkiye'nin önemli üzüm üretim merkezlerinden Mersin'in Tarsus ilçesi ve çevresindeki üzüm bağlarında ürün kalitesi ve rekoltede artış beklendiği, üreticinin ise fiyatın düşük olmasından kaygı duyduğu bildirildi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, Türkiye'nin, üzüm üretiminde yaklaşık 700 bin hektar bağ alanıyla dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada olduğunu söyledi.

YÜZDE 35'İ TARSUS'TAN
Üretilen üzümün meyve olarak tüketiminin yanı sıra, kurutmalık, pekmez ve pestil gibi ürünlerin yapımında da kullanıldığını belirten Ergezer, üretimin bir kısmının ise ihraç edildiğini ifade etti. Ergezer, ülkenin toplam üzüm üretiminin yüzde 35'ine yakın bölümünün Tarsus ve çevresinden karşılandığını ve yıllık rekoltenin ortalama 450 bin ton olduğunu dile getirdi. Ergezer şunları söyledi: "Tarsus'un da içinde bulunduğu Çukurova yöresinin, tarım havzası bakımından dünyada önemli yeri var. Tarım arazisi geniş olduğu kadar ürün yelpazemiz de geniş. Rekolte ve kalitede de her geçen yıl artış sağlanıyor. Ancak zaman zaman iklim şartlarına göre rekoltede değişkenlik olabiliyor."

FİYAT CAZİP DEĞİL
Üzüm üretiminde çiftçilerin emeğinin karşılığını alamadığını aktaran Ergezer, "Üreticinin mutlaka desteklenmesi gerekir. Parasal anlamdan ziyade akaryakıt ve alet edevat bakımından üretici destek bekliyor. Üzüm rekoltesi geçen yıl 400 bin tona yakındı ama bu yıl 500 bin tonun üzerinde olacağını öngörüyoruz. Bu yıl ürünlerimizin kalitesi de arttı. Ancak fiyatlar cazip değil" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üzüm üreticisi rekolteden memnun fiyattan endişeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN