Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağımlı Adem'in kurtuluş hikayesi

Giriş Tarihi: 19.7.2013

Umut Yolu Madde Bağımlıları Önleme ve Mücadele Derneği'nin uyuşturucu batağından kurtardığı Ahmet "Madde almayın, ben aldım hayatım karardı" dedi

Adana Umut Yolu Madde Bağımlıları Önleme ve Mücadele Derneği'nin yardımlarıyla uyuşturucu batağından kurtulan 24 yaşındaki Adem Kurtgöz, gençlere seslenerek, "Ne olursa olsun başkasının elinden herhangi bir madde almayın. Ben arkadaşımın elinden madde aldım, hayatım karardı. Hastanede yatarken tam bitti diyorum ama adımımı dışarı attığımda yeniden başlıyorum. Derneğin sayesinde tedavi oldum ve artık o ileti kullanmıyorum. Benim için madde bitmiştir" dedi.

ARKADAŞ ORTAMINDA ALIŞTI

6 yıl önce bir arkadaş ortamında kendisine ikram edilen uyuşturucuyu alan ve daha sonra bağımlı hale gelen Ahmet Kurtgöz'ün yaşadıkları herkese örnek olacak cinsten. Adana Umut Yolu Madde Bağımlıları Önleme ve Mücadele Derneği yöneticileri, uyuşturucu batağına saplanan Adem ile görüşerek bu illetten nasıl kurtulacağını anlattı. Kurtuluş ışığını gören genç, "Ne olur beni bu illetten kurtarın" diye yalvardı. Dernek yöneticileri ailesiyle de görüşüp mücadeleye başladı.

TEDAVİSİ İSTANBUL'DA SÜRDÜ

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) ile birlikte ortak hareket etmeye başlayan dernek yönetimi, Adem'in öncelikle Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma Tedavi Merkezi'nde (AMATEM) tedavi görmesini sağladı. Hayırsever işadamlarının yaptığı yardımlarla güçlenen dernek, Adem'in tedavisini İstanbul Balıklı Rum Hastanesi'nde sürdürdü. Burada "Palet" metoduyla tedavi olan Adem uyuşturucu kullanmaktan kurtarıldı ve sosyal yaşama kazandırıldı.

GENÇLERE MESAJ VERDİ

Pastanede çalışan bir baba ile ev hanımı annenin iki çocuğundan biri olan Adem yeni yaşamına uyuşturucudan kurtulmuş bir insan olarak "merhaba" dedi. Polis Lokali'nde düzenlenen iftar yemeğine katılan Adem Kurtgöz, uyuşturucu kullandığı dönemlerdeki halini anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Salonda bulunanların da Adem Kurtgöz'ün duygu yüklü konuşması karşısında gözyaşlarını zor tuttu. Uyuşturucu ile mücadeleden galip çıkan Adem gençlere mesaj vererek şöyle dedi:

BU TUZAĞA DÜŞMEYİN
"Madde kullanırken ailemle kavga ediyordum. Benim için hayatta vazgeçemeyeceğim tek şey madde olarak hissediyordum. Sabah vuruyordum, öğleni düşünüyordum, öğlen vuruyordum, akşamı düşünüyordum. Bu ilete düşmek çok kolay, kurtulmak çok zor. 15 kez hastanede yattım. Hastanede yatarken tamam bitti diyordum, dışarı çıktığım an uyuşturucu arıyordum. Sanki benim yerime başkaları geliyordu. Gençler özellikle arkadaşlarını iyi seçsinler ve onların elinden madde almasınlar. Ben zor kurtuldum, başkaları bu tuzağa düşmesin."

"HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"
Umut Yolu Derneği Başkanı Avukat İsa Ayanoğlu, bu yılın ilk 6 ayında sadece Adana'da aşırı doz sebebiyle 14 gencin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Adana'da tespit edilen bağımlı sayısının 5 bin civarında olduğunu, bu rakamın her geçen gün arttığını ve büyük bölümünü de eroin bağımlılarının oluşturduğunu kaydeden Ayanoğlu, "Bağımlı maddeyi temin etmek için ağır suçlar işlerken bile hiç tereddüt etmiyor. Hiçbir hormonel sorunu olmadığı halde eroin parası bulmak için cinsiyetini değiştirip para karşılığı vücudunu satan bağımlılar var. Bu kişiler için derneğimiz harekete geçmiş ve onları tedavi ettirmek için çalışmalara başlamıştır" dedi.

"BİR HAYAT DA SEN KURTAR"
Hayırsever işadamlarına seslenen "Ayanoğlu, 20'ye yakın uyuşturucu bağımlısını "Palet" metoduyla tedavi ettirip sosyal yaşama kazandırdıklarını kaydetti. Metodun kesim çözüm verdiğine dikkat çeken Ayanoğlu, "Palet takılan bağımlının madde arzusu ortadan kalkıyor. Şu ana kadar ulaştığımız Palet taktırmayı bekleyen 100 civarında eroin bağımlısı var. Buna her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Amacımız tamamını tedavi ettirip sosyal yaşama kazandırılması. Ancak çok ciddi maliyetlerle karşılaşmaktayız. Bun rağmen tedavi merkezi ile yaptığımız görüşmelerde kişi başı 10 bin lira olan tedavi maliyetini yol masrafları dahil 4 bin liraya kadar düşürdük. Sizlerin yardımlarınızı bekliyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımlı Adem'in kurtuluş hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN