Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Van Gölü'nde martı ölümleri

Giriş Tarihi: 20.7.2013

Van Gölü'ndeki Adır ve Çarpanak adalarında yaşam alanı oluşturan çok sayıda martı telef oldu. Martıların aşırı sıcak ve açlığın etkisiyle öldüğü belirlendi

Van Gölü'ndeki Adır ve Çarpanak adalarında yaşam alanı oluşturan çok sayıda martı sıcak hava ve açlık yüzünden telef oldu. Van Gölü'nde bulunan ve başta martılar olmak üzere çok sayıda kuş türünün yaşam alanı olan Adır ve Çarpanak adalarında son günlerde yaşanan martı ölümleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi yetkililerini harekete geçirdi.

YÜZDE 2'LİK KISIMDA

Adada ölen ve hasta olan martılardan uzmanlarca alınan doku ve kan örnekleri üzerinde yapılan incelemede aşırı sıcak ve açlığın etkisiyle öldüğü belirlenen martılar, adalardaki koku ve görüntü kirliliğinin ortadan kalkması için kazılan çukurlara gömüldü. Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürü Yunus Bakıcı, adada binlerce martının bulunduğunu ve bu martıların yüzde 2'lik kısmında ölümlerin yaşandığını belirtti.

SALGIN VAKASI YOK
Ölen ve hasta olan martılardan aldıkları örneklerin YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezinde incelendiğini vurgulayan Bakıcı, kuşlarda herhangi bir salgın vakasına rastlanmadığını ifade etti. Bakıcı, "Martılar, insanlardan uzak olduğundan, üremek için buraları tercih ediyor. Adada çok sayıda martı var ve yaşanan ölümler yalnızca yüzde ikilik kısmını kapsıyor. Bu da her yıl olduğu gibi açlıktan ve aşırı sıcaklardan kaynaklanan bir durum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van Gölü'nde martı ölümleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN