Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel bitkiler müzesinin Türkiye'de örneği yok

Antakya'daki Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi'ni ziyaret eden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Bu müze Türkiye'de ilk ve tek" dedi

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Antakya'da 'Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi'ni ziyaret etti. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in eşlik ettiği ziyarete; Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ile diğer ilgililer katıldı. Şifalı bitkilerin sergilendiği odaları gezen ve ilgililerden bilgi alan Bakan Ergin daha sonra yaptığı değerlendirmede, müzenin Türkiye'de ilk olduğunu ifade ederek, "Çok özgün bir mekan olmuş burası. Hatay'ın, bu coğrafyanın, dağlarımızın zenginlikleri bir başka gözle görüldü. O değerler önce bizimle buluşturuldu daha sonra buraları gezip bizleri tanımak isteyenlerle buluşturulacak" dedi.

İSTİHDAM SAHASI
280 bitki resmi ile 220 de bitkinin yer aldığı müzede söz konusu zenginliklerin tanınmakla kalmayacağını, bir süre sonra ekonomik gelire dönüşeceğini de ifade eden Bakan Ergin, "Ayrı bir istihdam sahası, ekonomiye kaynak üreten ayrı bir ihtisas dalı olacak. Bütün bunlar hep vardı ama bunları görmek ve insanlığı hizmetine sunmak ayrı bir önem taşıyor. Müzenin yapımı ile beraber; ilimizin tarihi dokusu ayağa kaldırılıyor. Sahip olduğumuz faydalı bitkiler tanıtılıyor, ekonomiye katkı sağlıyor. Yani burada kazan, kazan, kazan formülü işliyor" şeklinde konuştu.

Tarihi evde tanıtılıyor
İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekle kamulaştırılan ve tarihi dokusuna bağlı kalınarak restore edilen 22 odalı eski Antakya Evi'nden dönüştürülen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi'nde, fesleğen, adaçayı, defne, kantaron, karabaş otu, hartlap, çakşır kökü, meyan kökü, taş nanesi, böğürtlen kökü, erguvan yaprağı, pelin otu, asma, hatmi gülü, ebegümeci ve ölmez çiçeği gibi tıbbi ve aromatik bitkiler vatandaşlara tanıtılıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel bitkiler müzesinin Türkiye'de örneği yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN