Bir köyün kaderini değiştiren hemşire

Giriş Tarihi: 23.7.2013

Van'ın Saray ilçesine bağlı Örenburç köyünde görev yapan Emine Suzan Solgun, yaptığı çalışmalarla anne ve bebek ölümlerinin önüne geçti

Van'ın İran sınırındaki Saray ilçesine bağlı Örenburç köyünde görev yapan ve kentte yılın hemşiresi seçilen Emine Suzan Solgun, köydeki doğumların hastane ortamında yapılmasını sağlayarak anne ve bebeklerin kaderini değiştirdi. Mersin Sağlık Meslek Lisesi'nden 6 yıl önce henüz 17 yaşında mezun olduktan sonra Örenburç köyüne gelen Solgun, verdiği sağlık hizmeti ile adından söz ettiriyor.

KADINLARI İKNA ETTİ

Göreve başlar başlamaz köyde araştırma yapan ve hamilelerin evde, sağlıksız ortamlarda doğum yaptığını belirleyen Solgun, bu sorunu ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Köydeki kadınlarla tek tek görüşen, hastane ya da sağlık merkezlerinde doğum yapmalarının faydalarını anlatan Solgun, ilk günlerdeki ön yargılara rağmen kadınları ve aileleri ikna ederek evde doğum oranını sıfıra indirdi.

YILIN HEMŞİRESİ

Yaptığı çalışmalarla Van Sağlık Müdürlüğü tarafından yılın hemşiresi de seçilen Solgun, evde yapılan doğumlar nedeniyle köyde anne-bebek ölümlerinin fazla olduğunu, yeni doğan bebek ve annelerin sağlık sorunu yaşadığını tespit ettiğini anlattı. Solgun, ilk günlerde bazı sıkıntılar yaşamasına rağmen insanların sıcakkanlılığı ve yardımseverliği karşısında tüm sıkıntıların üstesinden geldiğini ifade etti.

KIŞ ÇETİN GEÇİYOR

Altı yıldan bu yana köyde görev yaptığını dile getiren Solgun, Örenburç Sağlık Merkezi'nin aynı zamanda çevredeki 13 köye de hizmet verdiğine değinerek, zaman zaman bu köylere de giderek vatandaşları sağlık taramasından geçirdiklerini kaydetti. Solgun, özellikle kış mevsiminde hizmet vermekte büyük sıkıntı yaşadıklarını, buna rağmen çevre köylere ulaştıklarını dile getirdi.

KÜRTÇE ÖĞRENDİ
Özellikle köylerdeki kadınların sorunlarını anlamak için Kürtçe öğrendiğine işaret eden Solgun, "Şu anda az da olsa Kürtçe konuşabiliyorum. Bu da aramızdaki iletişimin daha sağlıklı yürümesini sağlıyor. Burada insanlar bizi sahiplendiler ve kendi ailelerinden biri olarak gördüler. Bu nedenle 6 yıl geçmesine rağmen burada görev yapmaya devam ediyorum" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir köyün kaderini değiştiren hemşire
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN