Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücut direnci için sahura kalkılmalı

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, sahura kalkmadan oruç tutulduğunda kan şekerinin erken düştüğünü söyledi

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, bu yıl oruç tutanların neredeyse 16-17 saat aç kalacağını, bu süre içinde de kan şekerinin düşeceğini belirtti. Oruç tutanların sahura kalkmaması halinde kan şekeri düşüşünün, günün erken saatlerinde başlayacağını söyleyen Akar, "Sağlık sorunu olmayanların, iftar, sahur ve ara öğünlerde gerekli enerji, protein, vitamin ve mineralleri dengeli şekilde alabilmeleri lazım. Her zaman önerildiği gibi Ramazan ayında da amaç, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektir" dedi.

HASTALIKLAR GÖRÜLEBİLİR

Ramazan ayında da öğün sayısının en az üç olacak şekilde planlanmasını önerdiklerini kaydeden Özge Akar şöyle devam etti: "Bu beslenme şekline dikkat etmeyen, sağlıklı kişilerde bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak kilo artışı yaşanabilir. Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir."

KİLO ALMA RİSKİ ARTIYOR

Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğunun altını çizen Akar, "Çünkü bu beslenme tarzı, aç kalma süresini uzatmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa, gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücut direnci için sahura kalkılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN