Kahramanmaraş'ın 2023 hedefi ilk 10

Kahramanmaraş TSO Başkanı Kemal Karaküçük, 2023 hedeflerinin Türkiye'nin en gelişmiş ilk 10 kenti arasına girmek ve bunun için çaba harcamak olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 24.7.2013
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KMTSO) iftar yemeğinde konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, yapılan son yatırımlarla sosyal görüntüsü de değişmeye başlayan Kahramanmaraş'ın 2023 yılında hangi noktada olmak istediğini belirlediğini vurguladı. Türkiye'nin dünyada en gelişmiş ilk 10 ülkesi arasında yer almayı hedeflediği gibi Kahramanmaraş'ın da Türkiye'nin en gelişmiş ilk 10 şehri arasında bulunmayı ana hedef olarak seçtiğini belirten Karaküçük "Bu hedefi yakalayabilmek için, üretim miktarını, katma değeri ve ihracat oranını daha yukarılara çekerek, metal eşya, hazır giyim ve konfeksiyon, ayakkabı, altın işleme, makine, tarım ve su ürünleri sektörlerinin ihracattaki payını artırmak durumundayız" diye konuştu.

5 YILDA 5 MİLYAR DOLAR

Karaküçük şöyle devam etti: "Kahramanmaraş bugün Türkiye'nin yaşanabilirlik açısından en avantajlı şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Girişimcilik ruhu ile sanayi kültürü sayesinde kentin ekonomik şartları her geçen gün iyileşmekte ve geleceğe daha umutla bakmak ve çok çalışmak için bizleri teşvik etmektedir. Birçok Anadolu şehrine örnek teşkil eden Kahramanmaraş; devletin sağladığı desteklerle birlikte 5 yıl içinde 5 milyar dolara yakın özel sektör yatırımına imza atmıştır. Bu yatırımlarla birlikte yıllık sanayi hasılası 3,5 milyar dolara, dış ticaret hacmi ise 2 milyar dolara yaklaşmış bulunmaktadır."

EMEK VE SERMAYE TÜRK

Karaküçük konuşmasında, Türkiye 2023 Vizyonu çerçevesinde 500 milyar dolar ihracat hedefinin, Anadolu kentlerinin üretim ve ihracatını artırmasıyla gerçekleşebileceğini vurguladı. Kemal Karaküçük "Bunu da ancak yatırım, üretim ve ihracat konusunda var gücüyle çalışan, krizlere rağmen büyümesini devam ettiren Türk sanayicisine dolayısıyla Türk işçisi, Türk emeği, Türk sermayesi ve Türk ürünlerine destek olarak sağlayabiliriz. Bu itibarla, geçtiğimiz hafta çıkarılan ve ilave 6 puanlık destek sağlayan yeni istihdam teşviki Kahramanmaraş'ın ekonomik vizyonu bakımından stratejik bir destek unsuru olacaktır" diye konuştu.

ÖZLENEN TABLO
Karaküçük şunları söyledi: "Kahramanmaraş'ın ekonomik hedeflerine ışık tutmak amacıyla başladığımız ve çalışmalarını finalize etme aşamasına geldiğimiz Tomsuklu Organize Sanayi Bölgesi projemizde Kahramanmaraş olarak ortaya koyduğumuz ortak hareket ve üst düzey koordinasyonu diğer makro projelerde de sağladığımıza inanıyorum ki Kahramanmaraş'ın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Türkiye geçtiğimiz Mart-Nisan-Mayıs aylarında tarihinin en canlı dönemlerinden birini yaşamıştır. İstihdamdaki gelişmeler, sanayi üretim endeksinin bariz şekilde artması, çözüm süreci ve uluslararası kuruluşların not artırımları, ticari ve bireysel kredi faiz oranlarındaki olumlu trend, Türkiye'nin özlediği ekonomik tabloyu oluşturmuştur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahramanmaraş'ın 2023 hedefi ilk 10
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN