Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da ilk pamuk 112 liraya satıldı

Adana'da sezonun ilk hasadı olan 70 kilo kütlü pamuk, açık artırmayla kilosu 112 lira fiyatla Memsa Tekstil'e satıldı

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Adana'nın sembol ürünü pamukta bu sezon ilk hasat yapıldı. Karataş ilçesinin Bahçe beldesinden çiftçi Hasan Aslan'ın 50 kilo, Hasırağacı köyünden Ertan Safkan'ın ise 20 kilo olarak hasat ettiği toplam 70 kilo kütlü pamuk, Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) açık artırmayla satıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın da katıldığı açık artırmada, Memsa Tekstil adına Mehmet Yüksel, pamuğu kilosu 112 lira sembolik fiyatla satın aldı. Açık artırmada ürünü satılan çiftçilerden Hasan Aslan, 19 yıldır Çukurova'daki ilk pamuk hasadını yapıyor.

ÇİFTÇİMİZ BİLİNÇLİ
Açık artırma öncesi açıklama yapan ATB Başkanı Muammer Çalışkan pamuğun, net ihracatı en yüksek sektör olan tekstilin hammaddesi olduğunu belirtti. Bilinçli davranan Çukurova çitfçisinin de pamuğu dekar başına en yüksek verimle ürettiğini kaydeden Çalışkan, öte yandan prim miktarlarındak yetersizlik nedeniyle çiftçinin pamuk yerine mısırı tercih ettiğini vurguladı. Çalışkan, "Bizim önerimiz, mısır ekilebilen bölgelerde mısıra, pamuk ekilebilen yerlerde pamuğa destek primi yüksek verilmeli. Bu da üretimde dengeyi getirecektir" diye konuştu.

TARIMA DESTEK ARTTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise tarıma verilen desteğe dikkat çekti. Bugün OECD ülkelerinde tarıma ayrılan bütçenin yüzde 0,9 olduğunu, Türkiye'de ise yüzde 2,2 ayrıldığını belirtti. Törende daha sonra Süleyman Soylu'nun açılış çanını çalmasıyla başlayan açık artırmayla ilk pamuk satıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da ilk pamuk 112 liraya satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN