Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ateş savaşçılarını oruç yıldırmıyor

Giriş Tarihi: 28.7.2013

Bunaltıcı Temmuz sıcaklarından kaçmak isteyenler yayla ve sahilleri doldururken, yüzlerce derecelik ateş karşısında hem çalışan hem de oruç tutanlar müthiş bir performans sergiliyor

Kavurucu yaz sıcaklarında oruç tutmak özellikle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu illerinde yaşayanları zora sokarken, asıl güçlüğü restoranlar, fırınlar ve değişik imalathanelerde çalışan ustalar yaşıyor. 200-300 dereceyi bulan sıcaklıktaki ateş karşısında ekmek kavgası verenler, hem ibadetlerini yerine getirmenin, hem de 'nefse hakim olmak' konusunda zorlu bir sınavdan galip çıkmanın mutluluğunu yaşıyor. Zor şartlarda oruç tutanlar, "Allah dayanma gücü veriyor" diyorlar.

ATEŞLE İÇ İÇE YAŞAM
Özellikle Çukurova bölgesinde hava sıcaklığı gölgede 40 derece ulaşırken, yüzde 90'lara varan nem oranı ile birlikte hissedilen sıcaklık 55-60 dereceye çıkıyor. Bu durumda değil oruç tutmak, nefes almak bile güç. İmkanı olanlar yaylara ve sahillere akın ederek biraz olsun rahat nefes almanın yolunu buluyor. Tatil yapamayan ya da 400 dereceyi bulan ateş karşısında çalışmak zorunda kalanlar ise cehennem azabı yaşıyor. Oruçlarını da tutan 'ateş savaşçıları'nı en çok susuzluk etkiliyor.

ALLAH YARDIM EDİYOR

Bu olumsuz durumdan en çok etkilenenlerin fırıncı, dönerci, kebapçı, künefeci, demirci ve bakırcı ustaları olduğu bildirildi. Adana'da fırıncılık yapan Mehmet Yazar, en çok buz gibi su içmeyi özlediğini söylerken, Mersinli tantunici Ramazan Sakar ise, "Yemekle aram yok ama susuzluk gerçekten büyük etken" diyor. Gaziantepli bakırcı Hacı Hakkı Özen ise, "Açlıkta, susuzlukta var ama Cenabı Allah yardım ediyor. Gücümüze güç katıyor" diye konuşuyor.

ADANA
Hıdır Algan 20 yıldır gıda sektöründeyim. Çalıştığım yerin şefiyim. Her türlü yemek işlerini yapıyorum. Bu mesleği yaparken oruç tutmak gerçekten zor. Acıkmıyoruz ama ateş karşısında çalıştığımızdan su kaybı çok oluyor. Vücut su istiyor. Akşam iftar sofrasında bol bol su içiyoruz.

ŞANLIURFA
Hacı Hakkı Özen Ben 72 yaşındayım ve 10 yaşımdan bugüne kadar ateşin içinde çalışıyorum. Şu anda da oruçluyum. Şanlıurfa'da hava sıcaklığı yazın 50 dereceyi geçiyor. Üzerine bir de bizim ocağın ateşini eklerseniz, düşünün artık. 62 yıldır böyle ateşin karşısında oruç tutuyorum. Çok zor oluyor ama Allah bize yardm ediyor.

ADANA
Taner Ateş Meslekte 13 yılı geride bıraktım. Son birkaç yıldır Ramazan'ın yaz sıcaklarına rastlaması bizimki gibi meslekleri yapanlar için orucu daha da zorlaştırıyor. Akşama kadar ocağın başında çalışıyoruz. Ama insan alışıyor. Susuzluk zor olsa da orucumuzu tutuyoruz.

GAZİANTEP
Mehmet Cengiz: 15 yıldır bakır işlemeciliği yapıyorum. İftarda su içmekten yemek yiyemiyoruz. Genelde su ve karpuz tüketiyoruz. Zaten hava çok sıcak. Bir de ateş sıcağı olunca oruç tutmak çok zor oluyor. Ama yapacak bir şey yok. Başkası gelip bu işi yapmayacağına göre katlanacağız.

ANTAKYA
Fatih Uzunparmak: Hava sıcaklığı 35-40 derece arasında. Buna oruç tutmamız da eklenince kömür ateşinde künefe yapmak daha da zorlaşıyor. Yine de her şeye alıştığı gibi insan bir süre sonra sıcakta çalışarak oruç tutmaya da alışıyor. 15 yıldır bu işi yapıyorum, ateşin karşısında oruç tutmaya alıştım.

MERSİN
Ramazan Sakar Mersin'de sıcak ve nemli havada hem oruç tutup hem de ocak başında çalışmak hiç kolay değil. 45 yaşındayım, oruçluyken çalışmak zor olsa da tutmaya devam ediyorum. Her gün yüzlerce tantuni yapıyorum, ama bir gram nefsim çekmiyor. Tek etkilendiğim şey ocağın sıcağı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateş savaşçılarını oruç yıldırmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN