Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür Festivali'nin hazırlıkları başladı

Mersin'de düzenlenecek olan '1'inci Mersin Kültür Festivali'nde hazırlıklar tam gaz sürüyor. Festivalde dünyanın en uzun cezeryesi için rekor denemesi yapılacak

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği (MEBİDER) tarafından "Biz Mersiniz, Mersin Türkiye'dir" sloganıyla 4-6 Ekim tarihleri arasında bu yıl ilki düzenlenecek olan "Mersin Kültür Festivali"nin hazırlıkları son hız devam ediyor. Festivalde yapılacak olan etkinliklerden birisi olan dünyanın en uzun cezeryesinin rekor denemesi için "Guinness Rekorlar Kitabı"na başvuruda bulunuldu. Mersin'e hareketli günler yaşatacak festivalin açılış programı kapsamında Teyfik Sırrı Gür Stadyumu'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar kortej eşliğinde yürüyüş de düzenlenecek.

HAZIRLIKTA İŞBİRLİĞİ

Mersin'in farklı ilçelerinin hemşeri ve kültür derneklerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan festival, Mersin Valiliği, Mersin, Toros ve Çağ Üniversiteleri, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ziraat Odası, Turizm Platformu, işadamları dernekleri, hemşeri dernekleri, kültür ve sanat dernekleri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği içerisinde hazırlanıyor.

ERSİN TANITILACAK

Bu yıl ilki gerçekleştirecek festival hakkında bilgi veren MEBİDER Festival Komitesi Başkanı Kemal Kaçmaz, "Katılım gösteren derneklerimiz kendi yöresel giyeceklerini, yiyeceklerini, el sanatlarını ve halk oyunlarını sergileyecek. Festival kapsamında bir de sürprizimiz olacak. Mersin'e özgü olan cezeryenin 'en uzun cezerye' denemesi yapılabilmesi için 'Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı. Öte yandan kış ayları içerisinde Ankara ve İstanbul'da 'Mersin Günleri' adı altında etkinlikler düzenlenecek" şeklinde bilgi verdi.

FESTİVALLER KENTİ MERSİN
Son yıllarda, kültürel organizasyonlarla dikkat çeken Mersin, bir 'festivaller kenti' olma yönünde ilerliyor. Kentte farklı kurumların işbirliğiyle, Narenciye Festivali, Uluslararası Müzik Festivali, Türk Halk Müziği Festivali, Türk Sanat Müziği Festivali ve Polifonik Korolar Festivali düzenleniyor. Geçen yıllara damgasını vuran Narenciye Festivali de bu organizasyonlardan biri oldu. Festivalde farklı ülkelerden dans grupları gösteri yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür Festivali'nin hazırlıkları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN