Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işılay iyileşiyor

Giriş Tarihi: 30.7.2013

Hatay'da doğumdan sonra çobanların hasta halde bulduğu 'Işılay' adı verilen ceylan, MKÜ Veteriner Fakültesi'nde tedavi altına alındı. Işılay'ın yavruları aranıyor

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde doğum yaptıktan sonra çobanlar tarafından hasta halde bulunan ve 'Işılay' adı verilen Hatay dağ ceylanı, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi'nde tedavi altına alındı. MKÜ Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yaşar Ergün, Hatay dağ ceylanı olarak bilinen Gazella Gazella cinsi ceylanın Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak, fakültelerine getirildiğini söyledi.

DEĞERLERİ NORMAL

Ceylana yaklaşık 3,5 saat süren müdahalede bulunduklarını ifade eden Ergün, "Çobanlar, doğumla ilgili bir şeylerden bahsetti. Hastamız getirildiğinde 41'in üzerinde ateşi, 160 civarında nabzı vardı, solunum da çok yüksekti. Acilen yoğun bakıma aldık, müdahale ettik. Çok hızlı ve dikkatli bir tedavi sonucu değerlerini normale indirdik. Halsizlik ve yüksek ateşle fakültemize gelen Işılay'ın durumu şu an iyi. Yavrusunu bulmak için de çobanlarımız seferber oldu" dedi.

YAVRULARINI SAKLAMIŞ OLABİLİR
Işılay'ın tedavilere olumlu cevap verdiğini ve birkaç gün içinde doğal ortamına bırakılacağını belirten Ergün, tek arzularının ceylanın yavrusunu bulmak olduğunu kaydetti. Çobanların, Işılay'ın yavrusunu bulmak için çabaladığını ifade eden Ergün, "Bunlar yavrularını arazide doğurduktan sonra kendilerine göre korunaklı bir yerde bırakır, günde birkaç defa gelerek emzirir. Bunu, yavrular zayıf olduğu dönemde yırtıcılardan etkilenmesinler diye yaparlar" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işılay iyileşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN