Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehr-i Nuh Projesi hızla tamamlanıyor

Giriş Tarihi: 30.7.2013
Şırnak'ın Cizre Kaymakamı Şenol Koca, "Şehr-i Nuh Diriliyor" projesi kapsamında restorasyon çalışmaları devam eden Hamidiye Kışlası ve İç Kale arkeolojik çalışmalarını yerinde inceledi. Şenol Koca, proje çalışmalarının yüzde 70 düzeyine ulaştığını söyledi.

TARİH AYDINLANACAK

Kaymakam Koca, "'Projede çok şükür Eski Belediye Binası'nın restorasyonu hemen hemen tamamlandı. İnşallah bayramdan sonra bu binayı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu gün itibarı ile son bir seneyi değerlendirdiğimizde on dört niteliksiz binayı yıktık. Mardin Müzesi'nin 44 personeli ile birlikte kale içerisinde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Kazı çalışmalarında 1300'lü yıllara kadar ulaşan arkeolojik bulgulara ve bina kalıntılarına ulaşıldı. Kazı çalışmaları tamamlandığında bu alanın tarihi de aydınlatılacaktır" dedi.

81 DÖNÜM PARK ALANI

Dicle Kalkınma Ajansı'na (DİKA) yapılan proje başvurusunun kabul edildiğini belirten Koca şöyle devam etti: "Proje ile ilgili protokolün imzalanmasının ardından ihalesini yapacağız. Nihayetinde burada gözü rahatsız eden havai elektrik hatlarını da yer altına almış olacağız. Onun dışında şu anda Hamidiye Alayları'nın idare binasının ihalesini yaptık, restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık altı ay sürecek restorasyon çalışmalarından sonra bu binayı da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bununla birlikte Develer Hanı'nın da restorasyon projesi kabul edildi. İnşallah 2014 yılının sonunda bu proje tamamlanacak ve nihayetinde vatandaşımızın rahat bir nefes alacağı 81 dönümlük bir park alanı oluşmuş olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehr-i Nuh Projesi hızla tamamlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN