ADASO'da yeni yönetim yola 'teşvik'le çıkıyor

Giriş Tarihi: 31.7.2013

Adana Sanayi Odası'nın (ADASO) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ve ekibinin gündeminde ilk sırada teşvik var. Üniversiteyle işbirliği ve işgücünün eğitimi de üst sıralarda

Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanlığına, tekstil sektörünün duayenlerinden Zeki Kıvanç seçildi. Kıvanç'la birlikte 11 kişiden oluşan yeni Yönetim Kurulu, vakit kaybetmeden çalışmaya başladı. 1966'da kurulan ADASO'nun 6'ncı başkanı olan Zeki Kıvanç, yaptığı açıklamada, öncelikle Adana'nın teşvik uygulamalarında hak ettiği yere getirilmesi çabalarına ağırlık vereceklerini vurguladı. Kıvanç, üniversite-sanayi işbirliği ve nitelikli işgücünün oluşturulması gibi iki önemli konunun da gündemlerinde üst sıralarda yer alacağını belirtti. Türkiye'nin işsizlikte en başta gelen illeri arasındaki Adana'nın, yeni Teşvik Kanunu'nda 2'nci bölgede yer aldığını kaydeden Başkan Zeki Kıvanç, kentte yatırım yapmayı cazip olmaktan çıkaran bu duruma razı olmadıklarını ifade etti. Hükümet nezdinde bu konuyu gündeme getirip Adana'nın teşvikteki durumunu değiştirmek için etkin bir çalışma içine gireceklerini söyleyen Kıvanç, "İşsizlikte lider olan Adana, diğer yandan kişi başına en çok mevduata sahip olan il konumunda. Bankadaki parayı yatırıma ve istihdama dönüştürmek için teşviği Adana'nın istifade edebileceği, yatırımcıya cazip gelecek şekilde düzenlemek lazım" dedi.

ADANA'NIN CANINA OKUDU

Bir önceki teşvik uygulaması olan 5084 sayılı kanun için "Adana'nın canına okudu" diyen ADASO Başkanı Kıvanç, bu düzenlemenin kente yatırım yapılmasını engellediğini kaydetti. Öte yandan Osmaniye, Kahramanmaraş ve Niğde gibi illerin aynı teşvikten yararlandığını vurgulayan Kıvanç, "5084 sayılı kanun, Adana'ya yapılabilecek bir çok yatırımı çevre illere yönlendirdi. Yeni teşvik uygulamasında ise henüz ciddi bir sıkıntı olmadı ama 5'inci ve 6'ncı bölgedeki illere yönelen yatırımlar olabilir" şeklinde konuştu.

ENERJİDE BAYRAĞI TAŞIYACAĞIZ

Adana için hedef sektörlerin belirlenmesi ve teşvik uygulamalarının buna göre düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Kıvanç şöyle devam etti: "Bana göre Adana'da kimya yan sanayisinin desteklenmesi lazım. Yassı mamüller ve konfeksiyon sektörü de öne çıkarılmalı. Ayrıca enerji yatırımları da teşvik edilmeli. Zaten il sınırları içinde bir Enerji İhtisas Organize Bölgesi kuruluyor. Bölgenin sorumlusu odamız. Görevi devraldığımız Sadi Sürenkök başkanımız da özellikle bu konunun üzerinde duruyordu. Orada kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Bu bayrağı taşıyacağız."

İŞGÜCÜ EĞİTİMİ SÜRÜYOR
Sanayinin önemli sorunlarından 'nitelikli eleman' konusu da ADASO'nun yeni yönetiminin önceliklerinden biri. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesinin Adana sorumlusunun ADASO olduğunu belirten Kıvanç, en başarılı UMEM'lerden birinin bu kentte bulunduğunu ifade etti. Kıvanç, "Köylerde, merkezde, mahallelerde UMEM eğitimlerinin duyurularını yapıp ara eleman yetiştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayırca ben Türkiye Tekstil İşverenler Sendikası'nın (TEKSİF) Suluca'da bulunan METAM okullarının sorumlusuyum. Okulumuz hem Anadolu lisesi statüsünde hem de fabrikamız var" diye konuştu.

ISLAH OSB UYGULAMASI
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç: "Adana'da ıslah organize sanayi bölgelerinin gerçekleşmesi gerekiyor. Mevcut fabrikaların bulunduğu bölgelerin ıslah OSB'leri statüsüne alınması için geçmiş bir yasa var. Bu yasayı eğer tekrar gündeme getirebilirsek, Mersin yolu, Karataş yolu ve Ceyhan yolu üzerindeki fabrikaları ıslah OSB statüsüne kavuşturabiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ADASO'da yeni yönetim yola 'teşvik'le çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN