ATO ihracat atılımında üç sektöre güveniyor

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Adana Ticaret Odası başkanlığı görevine getirilen Atila Menevşe ve ekibi, yeni dönemde konfeksiyon, mobilya ve ayakkabı sektörlerine ağırlık verecek

Türkiye'nin en eski ticaret odalarından olan Adana Ticaret Odası'nın (ATO) 30 Mayıs'ta göreve başlayan yeni Başkan Atila Menevşe, ekibiyle 4 yıl boyunca ihracatla tanışmayan firmaları dışa açmaya ağırlık vereceklerini söylüyor. Amaçlarının, Adana'nın 1 milyar 800 milyon dolarlık ihracatını Türkiye ortalamasının üzerindeki bir hızla artırmak olduğunu belirten Menevşe, özellike konfeksiyon, mobila ve ayakkabı sektörlerine yükleneceklerini vurguluyor. Menevşe, "Firmaların, ihracatın tadını almasını sağlayacağız" diyor.

EN BÜYÜK 4'ÜNCÜ TİCARET

ATO Yönetim Kurulu'nun, 9'u ilk kez yönetime giren 11 kişiden oluştuğunu belirten Başkan Atila Menevşe, oda tarihinde ilk kez bir de kadın üyenin (Emine Nargile) kurulda görev aldığının altını çizdi. Üye sayısı 28 bini aşan ATO'nun bu anlamda Türkiye'nin en büyük 4'üncü ticaret odası olduğunu kayden Menevşe, 119 yıllık geçmişi olan kurumun yeni dönemde ihracat artışı çalışmalarında hiç ihracat yapmayan firmalara ağırlık vereceklerini ifade etti.

İHRACATI ÖĞRETECEĞİZ
Sadece iç piyasaya çalışan firmalara, ihracatı öğreteceklerini kaydeden Atila Menevşe, şöyle devam etti: "Firmalarımızı fuarlara götüreceğiz. Katalog bastırmak, personel yardımında bulunmak gibi ihracat için gerekli olan birçok katkıyı vereceğiz ve bir şekilde ihracat yaptıracağız. Adana'nın ihracatı 2012'de 1 milyar 800 milyon doladı. Gaziantep'in ise 6 milyar dolara yakın. Biz Gaziantep'ten eksik olmamalıyız. Adana'nın ihracatını, normal şartlarından çok daha yukarılara çekmeyi düşünüyoruz. Artış hızımızın Türkiye ortalamasının üzerinde olmasını sağlayacağız."

BİRİLERİ ÖNCÜ OLMALI

Belirledikleri 3 sektörde ihracat artışı için potansiyel bulunduğuna inandıklarını belirten Menevşe, "Biz konfeksiyon, mobilya ve ayakkabı üreticilerimizin, ihracat yapabilecek düzeyde olduklarını biliyoruz. Fakat Adana'da birbirlerine bakarak iş yapma alışkanlığı var. İhracat için de birilerinin öncü olması gerekiyor. Biz de firmalarımıza ihracatın tadını vereceğiz. İhracat fırsatlarını gösterip cesaretlendireceğiz. İhracata başlayanları gören diğer firmalar da şevklenecektir. Bu yüzden önceliğimiz hiç ihracat yapmamış firmalar olacak" dedi.

Ticaretin tarihini yazdı
Adana Ticaret Odası (ATO), 1894 yılında, pamuk ticaretinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağlamak ve denetlemek üzere kuruldu. 1909 yılında, ekonominin felce uğraşamıyla bir süre faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. I. Dünya Savaşı'nın ardından 1918'de işgalci Fransızlar tarafından yönetime Ermeni tüccarlar atandı. 5 Ocak 1922' de Fransız işgalinin sona ermesinin ardından yönetim Türklere bırakıldı. Ermeniler Adana'dan ayrılırken odanın tüm belgelerini yaktı. Faaliyet tarihi boyunca 'Ticaret ve Ziraat Odası' ve 'Ticaret ve Sanayi Odası' adını da alan kurum, 1966'da Sanayi Odası'nın kurulmasıyla, Adana Ticaret Odası (ATO) adıyla çalışmalarına devam etti. Şu anda 109 meclis üyesi dahil 265 meslek komitesinin bulunduğu ATO, madencilik sektöründe önemli bir yere sahip olan Atila Menevşe başkanlığındaki 11 kişilik Yönetim Kurulu tarafından yönetiliyor. ATO, girişimcilik, Avrupa Birliği, kadınlar ve gençlere yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATO ihracat atılımında üç sektöre güveniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN