Mersin'de yatırımlar kaderine terk ediliyor

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Mersin Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Akkurt, yapılacak yatırımların kaderine terk edildiğini söyledi. Akkurt, çözüm olarak birlikte hareket etmeyi gösterdi

Mersin Sanayiciler ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ahmet Akkurt, Mersin'e yapılacak yatırımların sıkı takip edilmesi gerektiğini belirterek, "Mersin'in gelişmesini sağlayacak birçok yatırım ilgisizlik yüzünden kaderine terk edilmiş görüntüsü veriyor. Mersinlilerin, ekonomik ve sosyal refahını sağlayacak yatırımlarda kent dinamiklerinin birlikte hareket etmesi şart" dedi.

KİMSE KILINI KIPIRDATMIYOR

Mersin'de uzun zamandır gündemi meşgul eden 1/5000'lik imar planının 5 yıldır hayata geçirilememesinin kenti kilitlediğini, Mersin'e istihdam ve zenginlik sağlayacak birçok projenin kent gündeminde yer almadığını ifade eden Akkurt, "Herkeste bir rehavet var. Kimse kılını kıpırdatmıyor. Herkes yerel yöneticilerden umudunu kesmiş gibi bekliyor. 3 yıl önce gündemi oluşturan projeler bugün kaderine terk edilmiş görüntüsü veriyor. İl ve ilçe belediyeleri asli işlerini güçlerini bırakmış, yeniden aday olma yarışına girmişler" diye konuştu.

RIHTIM İÇİN HAREKETE

Hükümetin 2023 Turizm Stratejisi çerçevesinde oluşturulan Eylem Planı'nda yer alan, Mersin'e kurvaziyer rıhtımı yatırımı için Mersin'den tek bir ses çıkmadığına dikkat çeken Akkurt, "Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım, 10 turizm kenti, 11 kurvaziyer limanı için harekete geçildiğini söylüyor. Bu kentlerin içinde Mersin de bulunuyor. İlgililerce bu yatırımın takibi yapılıyor mu, yapılıyorsa çıkıp açıklansın, yapılmıyorsa neden yapılmadığı açıklansın. Proje için bir an önce harekete geçilmeli" dedi.

LOJİSTİK MERKEZ SAHAMIZ YOK

Lojistik konusunda yapılan çalışmalara da dikkat çeken Akkurt, "Mersin'de başlayan lojistik merkez çalışmaları sonucunda, ASCAME' de uluslararası temsil yetkisi kazanıldı. Bu önemli gelişmeye rağmen bizim hala limanımızı ve sektörü rahatlatacak yeri net belli olmuş bir Lojistik Merkez sahamız yok. Komşu illerden bu konuda tüm desteği alıyoruz, şimdi sıra Mersin olarak harekete geçmekte" ifadelerini kullandı.

BİRLİKTELİK ŞART

Mersin'in itici gücü olan tarım ve gıdaya yönelik bir teknopark kurulması için çalışma başlatıldığını belirten Akkurt, "Tarım Gıda Teknoparkı Projesi unutulmamalı. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Merkezi'nin çalışmalarını incelemek için yurtdışından uzmanlar işbirliğine gelirken, Mersin bu kuruma dolayısıyla çiftçisine ne kadar sahip çıkıyor. Tarım Teknoparkının Mersin'e değil tüm bölgeye hizmet edecek şekilde planlanıp uygulamaya geçmesi gerekli. Bütün bu sektörlere yapılacak yatırımlar için birlikte çalışmak zorundayız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de yatırımlar kaderine terk ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN