Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Masayı donatırken formül çözüyorduk"

Adana'da kebapçıda komilik yaparken tıp fakültesi ve mühendislik fakültesi kazanan Ramazan Eren ve Tolga Turhan, "Masa donatırken, kebap servisi yaparken hayalimizden formül ezberliyorduk" dedi

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Adana'da Turgut Özal Bulvarı'ndaki Hasan Kolcuoğlu Kebap Restoran'da komilik yaparken üniversite sınavına hazırlanan ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ni kazanan Ramazan Eren (19) ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği'ni kazanan Tolga Turan (18), mesailerine devam ediyor. Başarılarının medyada yer bulması üzerine işadamlarının burs için harekete geçtiği iki başarılı genç, restoranda müşterilerle ilgilenirken hayallerinden matematik ve fizik formüllerini tekrarladıklarını, problem çözdüklerini söyledi.

HAYALİM HEP DOKTORLUKTU

SSK emeklisi bir babanın 7 çocuğundan biri olan ve LYS'de 524 puanla Türkiye 1457'nciliği elde eden Ramazan Eren, medyanın gösterdiği ilgiye şaşırdığını söyledi. Aldığı sonucu beklediğini kaydeden Eren, "Liseye başladığımdan bu yana yaz tatillerinde ve okul dönemi hafta sonları burada komilik yapıyorum. Aynı yerde çalıştığım ağabeyimin de desteğiyle dersaneye gittim. Geçen yıl birkaç puanla tıp fakültesini kaçırdım. Hayalim hep doktorluk olduğundan başka bir bölüm tercihi de yapmadım. Bu sene biraz daha fazla çalışıp kazandım" dedi.

KİTAPLAR ÇOK PAHALI

Fakülteyi bitirdikten sonra yurt dışında uzmanlık eğitimi alıp kalp-damar cerrahı olmayı istediğini vurgulayan Eren, hakkında çıkan haberlerden sonra işadamlarının burs sözü vermesiyle rahatladığını söyledi. Tıp fakültesinin kitaplarının çok pahalı olduğunu öğrendiğini anlatan Ramazan Eren, "Okuyabilmem için bursa ihtiyacım var. Babamın emekli maaşıyla beni okutması neredeyse imkansız. Ama ben yine de en azından yaz tatillerinde buraya gelip yine kebapçılık yapmayı planlıyorum" diye konuştu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nü 300 puanla kazanan Tolga Turhan ise babasının düzenli işe çıkamayan pazarlamacı, annesinin ise ev hanımı olduğunu söyledi. Kendisinden küçük bir de kardeşi bulunduğunu anlatan Turhan, liseye başladığından bu yana kebapçıda komilik yaptığını belirterek "Ben dersaneye gidemedim. Sadece arkadaşlarımın tavsiyesiyle ikinci el hazırlık kitabı alıp evde ve bu restoranda çalıştım. Arkadaşım Ramazan gibi, masaya servis açarken müşterilere hizmet ederken matematik ve fizik formüllerini kafamdan tekrar ettim" dedi. Turhan, Afyon'da okurken part-time iş bulabilirse kebapçılığa devam etmeyi düşündüğünü söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Masayı donatırken formül çözüyorduk"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN