Teşvikle yatırım çeken Şanlıurfa ekonominin yeni merkezi olacak

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanlığı görevine yeniden seçilen Sabri Ertekin, teşvikte 6'ncı bölgede bulunma avantajıyla artan yatırımların çoğalmasına odaklandıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ŞUTSO) bir süre önce tamamlanan seçim sürecinde, 2009'dan bu yana görev yapan Başkan Sabri Ertekin, yeniden aynı göreve getirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu 54 yaşındaki Ertekin, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada Şanlıurfa'nın yatırımlarda yaşadığı gelişim sürecini özetlerken, bunun her alanda yaygınlaşması ve sürekliliği için çaba içinde olduklarını söyledi. Ertekin, özellikle teşvikte 6'ncı bölge kapsamında bulunmanın, Şanlıurfa'ya büyük yatırımların gelmesini sağladığını vurguladı.

EMEK YOĞUN SEKTÖRLER
Şanlıurfa'da son yıllarda sanayide büyük bir atılım olduğunu ifade eden Sabri Ertekin, mevcut 1'inci OSB'yi genişletme çalışmalarının başladığını, 2'ncisinin altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve tahsislerine başlandığını, 3'üncüsü için de başvuruda bulunduklarını söyledi. Yeni teşvik sisteminde Şanlıurfa'nın desteklerden en fazla yararlanan 6'ncı bölge illeri arasında yer alması ile emek yoğun sektörlerde adeta bir yatırım talebi patlaması yaşandığını kaydeden Ertekin, "Bu kapsamda Hakan Plastik, Pınar Süt, Ülker Grubu, Aksa'nın bir iştiraki olan Rasa Enerji gibi büyük firmalar 2'nci OSB'mizde yatırım kararı aldı. Kimi üretime geçmiş kimi de proje ve inşaat aşamasında çalışmalarına devam ediyor" dedi.

SANAYİDE ÇAĞ ATLIYORUZ
ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreci iyi yönetmek adına Başta Valiliğimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, OSB Müdürlüğümüz, İŞKUR ve Karacadağ Kalkınma Ajansımız olmak üzere tüm kurumlar bir arada koordinasyonlu bir şekilde çalışmalar yürütmekte ve gelen ve gelecek olan yatırımcıları geri çevirmemek için gerekli çalışmaları yapmakta. Özellikle öncelikli problemlerin başında olan yatırım yeri ve işgücü konusunda çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Bu rüzgarla birlikte Şanlıurfa'nın sanayisinin adeta bir çağ atlayacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu gelişmeler de Şanlıurfa'nı ihracatının şimdiki durumunun çok daha ötesine taşıyacağı aşikârdır."

15 İL İÇİNDE EN AVANTAJLISI
Şanlıurfa'nın, 6'ncı bölge içindeki 15 ilden biri olduğunu ancak diğerlerine karşı üstünlükleri bulunduğunu kaydeden Sabri Ertekin, "Bu 15 il kendi arasında mukayese edildiğinde lojistik üstünlük, altyapı imkânları, insan kaynağı ve de huzur ortamı ile Şanlıurfa gerçekten ön plana çıkıyor. Bu da Şanlıurfa'yı 6'ncı bölgeye yatırım yapmak isteyen firmaların ilk olarak araştırma yaptığı il haline getirdi. Bununla birlikte; gerek yerel gerekse de yabancı yatırımlarda, çözüm süreciyle birlikte Şanlıurfa'da büyük bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Çünkü teşviklerde en avantajlı illerden olan Şanlıurfa başta güvenlik ortamı olmak üzere diğer mevcut potansiyeliyle de en öne çıkan il oldu" dedi.

KATKI NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLÜYOR

Barış sürecinin etkisinin de Şanlıurfa'daki bu olumlu yatırım ortamına ekstra bir katkı sunacağını rahatlıkla söyleyebileceklerini kaydeden ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin şöyle devam etti: "Şanlıurfa'da ilk 3 aylık dönemde alınan teşvik belgesi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 300, bu teşvik belgeleri ile yapılması öngörülen sabit yatırım tutarının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 240 arttığını görüyoruz. Bu yatırımlar ile öngörülecek istihdam sayısı ise yaklaşık yüzde 400 oranında artmış. Bu da hem bu yeni teşvik sisteminin hem de çözüm sürecinin bölgemize katkılarını net bir şekilde göstermektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvikle yatırım çeken Şanlıurfa ekonominin yeni merkezi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN