Bunaltıcı sıcakta tehlikeli serinlik

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Mersin'de hava sıcaklığının yaklaşık 40 derece üzerinde seyretmesi yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Bu durumdan rahatsız olan çocuklar, serinlemek için tehlikeli bir yöntem tercih ederek Devlet Su İşleri'ne bağlı sulama kanallarında yüzüyor. Doğuş Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Hakan Erdibil, sulama kanallarında yüzmenin sağlık açısından hayati bir tehlike olduğunu söyledi.

ENFEKSİYON KAPARLAR

Her yıl serinlemek için yüzlerce kişiye mezar olan sulama kanallarına, çocukların ilgisi azalmıyor. Yaklaşık 2 metre yükseklikten suya tehlike atlayışlar yapan çocuklar, sıcak havalardan bir nebze de olsa kurtulmaya çalışıyor. Kanalda yüzmenin tehlikeli olmadığını söyleyen çocuklar, aksine sulama kanallarında yüzmenin zevkli olduğunu ifade ediyor. Çocukların bu tip yerlerde yüzmelerinin sakıncalı olduğunu söyleyen uzmanlar ise, olası bir enfeksiyon üzerine aileleri uyarıyor.

ALERJİ OLUŞTURUR

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Hakan Erdibil, kanallarda yüzen bireylerin idrar yolları enfeksiyonlarına yakalanabileceğini belirterek, "Kanallara bırakılan kimyasal atıklar insan vücudun da belirli bir düzeyde alerji oluşturmaktadır. Çocuklarını bu tür hastalıklardan korumak isteyen aileler, elden geldiği müddetçe bu tip yerlerde yüzmelerine izin vermemelidir. Çocuklar da mümkün olduğu sürece suyun temiz olduğu yerlerde yüzmelidir'' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunaltıcı sıcakta tehlikeli serinlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN