Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sevilen gelenek

Giriş Tarihi: 7.8.2013

Mardin ve Şanlıurfa yöresinde fırıncılar, Hz. İbrahim'in ateşe atılmasından gelen bir gelenekle Ramazan nedeniyle ücretsiz pişirim hizmetini yüzyıllardır sürdürüyor

Mardin ve Şanlıurfa'da fırıncılar, Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı olaydan başlayan bir gelenekle, yüzyıllardır sürdürdükleri ücretsiz pişirim hizmetine bu Ramazan'da da devam ediyor. Yemek, lahmacun ve pide pişirim siparişi için, kullandıkları hamur dışında ücret istemeyen fırıncıların tek şikayeti, kadınların işin kolayına kaçıp sadece tepsi yemekleri yaptırmaları.

ONLARA KOLAY BİZE ZOR

Fırıncılardan Hasan Turan, Ramazan ayında kadınların yörenin birbirinden lezzetli ama biraz daha zahmetli yemeklerini yapması gerektiğini belirtiyor. Turan, "Kadınlar kolaya kaçıp, patlıcan, patates ve biberli basit tava yemekleri ile pide ve lahmacunun dışına çıkmıyor. Oysa bölgemizin çok lezzetli başka yemekleri de var. Hem hanımların istediği yemekler kendilerine kolay ama bize zor" dedi.

EKMEK ALSINLAR YETER

Bir başka fırıncı Mehmet Uçkan ise geleneksel ücretsiz pişirim hizmetinden memnun olduklarını söyledi. Uçkan, "Hiçbir pişirimden ücret almıyoruz. Sadece kullandığımız hamurun parasını alıyoruz. Yemekler, tavalar ve güveçler ücretsiz" dedi. Yasin Bulut da tüm pişirimlerin ücretsiz olduğunu, müşterilerinin pide ve ekmek için ücret ödemelerinin kendilerine yettiğini söyledi.

HZ. İBRAHİM DÖNEMİNDEN
Ramazan ve kurban bayramlarında özel ikramların yapıldığı Mardin ve Şanlıurfa'daki ücretsiz pişirim geleneği, Hz. İbrahim döneminden geliyor. Hz. İbrahim peygamber ateşe atılırken, Allah'ın "Ey ateş, İbrahim'e serin ve selamet ol" sözünün yattığı ve o günden beri her iki ilde de Ramazan boyunca fırıncıların yemekleri ücretsiz pişirdiği rivayet ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevilen gelenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN