Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilo almak daha zor

Giriş Tarihi: 9.8.2013

Kilo sorunu denince akla şişmanlık geliyor ancak zayıflıktan şikayet edip kilo almak için çabalayanların sayısı da az değil üstelik almak vermekten zor

Pek çok kişi zayıflamak için diyet ve spor merkezlerinin yolunu aşındırırken, sağlıklı kilo almak için efor harcayanların sayısı da her geçen gün artıyor. Zayıflık, diyetle günlük alınan toplam enerjinin harcanan enerjiden daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından kullanılmaması durumunda ortaya çıkıyor.

NEDENLERİ SIRALADI
Özel bir hastanede görev yapan Diyetisyen Elif Burcu Tatlı zayıf olma nedenlerini, sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmayı hızlı çalıştıran hastalıklar, bağırsak parazitleri, emilim bozuklukları, kilo alma korkusu, psikolojik sorunlar, yeme bozukluğu, ilaçlar, fazla fiziksel aktivite, kanser, tüberküloz, kronik ishal ve uzun açlık süreleri olarak özetledi.

DİRENÇSİZLER

Yüksek kilolu olmak kadar düşük kilolu olmanın da bazı sağlık problemlerini beraberinde getirdiğini vurgulayan Tatlı, "Zayıf kişiler dış etkenlere karşı dirençsizdirler, daha kolay hasta olurlar ve iyileşme süreleri uzar. Saç dökülmesi, deri kuruluğu, halsizlik, depresyon ve regl problemleri de sıkça karşılaşılan diğer sorunlar" dedi.

3 ANA, 3 ARA ÖĞÜN
Kilo almanın, kilo vermeye göre daha uzun bir süreci kapsadığını belirten Tatlı, kilo almak için temel unsurun öğün sıklığı ve besin maddelerinin çeşitliliği olduğunun altını çizdi. Tatlı, "Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlanmalı ve gün içerisinde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenilmeli ve öğünlerin atlanmamasına özen gösterilmelidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilo almak daha zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN