Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de çöp Çin'de baştacı

Türkiye'de tüketilmeyen ancak Çin'de sofraların başköşesinde yer alan tavuk ayağı ülkemizin önemli döviz kaynaklarından biri. Ancak Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar ihracatı baltaladı

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Türkiye'nin önemli döviz girdilerinden biri olan tavuk ayağı ihracatında düşüş yaşanıyor. Akdeniz Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı ve Sasu Su ve Tarım Ürünleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Alican Yamanyılmaz, Türkiye'den yapılan tavuk ayağı ihracatının, Ortadoğu ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle düştüğünü söledi.

"KÂRLILIĞI YAKALAMIŞTIK"
Tavuk ayağından yılda 50 milyon dolar girdi sağlandığına dikkati çeken Yamanyılaz, "Türkiye'de çöpe atılan tavuk ayağı, Çin sofralarını başköşesinde. Bu nedenle, SASU Tarım bünyesinde, 2004 yılında Suriye'de tavuk ayağı işleme tesisi kurduk. Bu yatırım sayesinde kârlılığı yakalamıştık. Yıllık ihracatımız 3 bin tonu geçiyordu. Sadece Suriye'den ihracatımız 3 milyon doları buluyordu" dedi. Suriye'de işledikleri tavuk ayağını işlemlerden geçirdikten sonra yaklaşık 2 katı fiyatına ihraç ettiklerini anımsatan Yamanyılmaz, "Tonunu 480 ile 520 dolar arasında aldığımız tavuk ayağını temizliyor, haşlıyor, üzerindeki derisini soyuyor, donduruyor ve ambalajladıktan sonra tonunu ortalama 900 dolardan ihraç ediyorduk. En fazla talep Çin'den gelirken, Gana ve Liberya'ya da ihracatımız oluyordu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de çöp Çin'de baştacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN